Babaks Kavehs fall engagerar en hel skola
Migrationsverket vägrar ge Babak Kaveh uppehållstillstånd. I snart nio år har han levt i ovisshet, nu har hans fall engagerat en hel skola. Politiker har kontaktats, flygblad har delats ut och i går hölls en demonstration i Göteborg.
– Om jag utvisas skickas jag direkt till fängelset i Iran, säger Babak Kaveh som dock inte gett upp än. Han ska fortsätta kämpa.
Babak Kevah kom till Sverige som 22-åring – för snart nio år sedan. I hemlandet Iran var han medlem i det Demokratiska Partiet Kurdistan, KDP, och efter en demonstration år 1999 vågade han inte längre vara kvar i landet. Under tiden de delat ut flygblad och affischer hade en av hans vänner gripits och enligt Babak Kaveh använder regimen tortyr för att skrämma folk till att prata. Snart var han och hans partivänner efterlysta och för att slippa undan fängelse rymde han. Sedan dess har han om och om igen fått avslag på sina asylsökningar. Ord står mot ord. Medan Babak Kaveh säger sig ha levt gömd i 16 månader, säger Migrationsverket att det är fyra år. Nu står hans hopp till Migrationsdomstolen.
– Av alla skäl som ligger till grund för avslaget är flera felaktiga, menar Babak Kaveh.
En av orsakerna är enligt Migrationsverket att han under fyra år inte varit kontaktbar. Men Babak Kaveh har bevis på att han varit på Migrationsverket ett otal gånger under dessa fyra år, han har dessutom studerat, tagit svenskt körkort och haft eget företag. Just nu går han sista terminen på Billströmska folkhögskolan där han kompletterar sina gymnasiebehörigheter. Till hösten hoppas han kunna läsa till sjökapten eller sjöingenjör.
– Han har haft ett liv, det är inte så att han suttit gömd i någon stuga mitt ute i skogen. Han har deltagit och varit en del av samhället. Han har dessutom skaffat ID-kort hos Migrationsverket som han kontinuerligt uppdaterat, säger Marianne Andersson, juridiskt ombud.
På Migrationsverket menar man dock att de skäl som finns inte är tillräckliga enligt regelsystemet.
– Vi lägger stor vikt på vad personen berättar, men sedan måste vi också göra en bedömning om det är tillräckligt och kolla upp om berättelsen håller mot de verifierbara fakta som finns, förklarar Johan Rahm, presschef på Migrationsverket.
Enligt Marianne Andersson är det en tolkningsfråga.
– Det är en fråga om politiska aktiviteter i Sverige och om dessa har kommit till iranska myndigheters kännedom. Migrationsverket anser att de inte har gjort det medan vi säger tvärtom, säger hon och refererar till den kurdiska hemsida där Kaveh är med i styrelsen. Hemsidan har blockerats av iranska myndigheter då den är kritiskt till landet. Nu hoppas de att Migrationsdomstolen ska ha en annan uppfattning.
– De leker med människors liv, man kan inte bara skicka tillbaka en person efter nio år, säger Kaveh som menar att han har tillräckliga bevis för att få stanna.
Ett annat skäl som ges är att Kaveh inte medverkat till utvisning. Man hänvisar till det utvisningsbeslut Kaveh fick 2004, men trots detta inte lämnade landet.
– Ärendet är preskriberat och presumtionen är att man ska få uppehållstillstånd om ärendet har preskriberats, men Migrationsverket vägrar att ge honom det, säger Andersson.
Deras förhoppningar ligger nu hos Migrationsdomstolen och Andersson säger att de kommer att begära förhör med vittnen och visa upp ny skriftlig bevisning som än mer stöder Kavehs asylskäl. Svaret om överklagan kan dock dröja.
– Vi får se vad som händer. Antingen börjar jag studera till hösten eller så skickas jag med flyg direkt till Iran, där tortyr, fängelsestraff eller döden väntar. Jag har ingen aning om vad som kommer att hända, säger han.
Han är dock inte ensam i sin kamp. Förra fredagen tömdes Billströmska folkhögskolan på både elever och lärare för en manifestation för Kavehs rätt till uppehållstillstånd. Alla är engagerade och håller nu tummarna för att Kaveh ska få stanna. Under den dryga millånga vandringen från skolan till Tjörnbron delades 600 flygblad ut till förbipasserande och i går hölls en demonstration i Göteborg.
– Vi vill involvera ungdomsförbunden och göra en stor grej av det här, säger Jessica Lovell, studiekamrat med Babak Kaveh.
Hon berättar vidare att de som bäst håller på att kontakta politiker och folk runt omkring för att få upp ögonen på Kavehs fall.
Jan-Evert Hallin, rektor på skolan anser att Migrationsverket har fel.
– De skäl som åberopats, att han hållit sig gömd under hälften av tiden han varit här håller inte, jag tycker att det vilar på helt felaktiga grunder. Jag tror på Babak, säger han.
