Göteborgs Fria

Hamnstrejken fortsätter

Hamnarbetarna hotar med bestraffningsstrejk i Göteborgs hamn. Arbetsgivarna svarar med att ta in exra personal.

I dag är det hamnstrejkens sista dag, men mycket talar för att den kommer att fortsätta. De 130 hamnarbetare som hotas av varsel om uppsägning i Göteborgs Hamn kräver sin rätt till representation vid uppsägningsförhandlingarna. Något de hittills inte fått, arbetsgivarna har inte ens diskuterat saken med dem. Nu hotar hamnarbetarförbundet avd 4 med en utvidgad konflikt i hamnen.

Hamnarbetaren Martin Berg säger till Sveriges Radio Väst att de strejkar för ett eget avtal och att de med strejken hoppas få delta i förhandlingarna.

– Vi vill visa vad som händer när det försvinner runt hundra personer på arbetsplatsen – det antal som ska sägas upp alltså. Jag skulle vilja fråga arbetsgivaren: Vad händer i augusti när omkring hundra gubbar är borta?

Hamnledningen verkar dock inte bekymrad över strejken och har svarat med att ta in extrapersonal för att mildra effekten av strejken. Något som hamnarbetarna anser som fientligt agerande.

Hamnstrejken som pågått sedan i måndags har resulterat i omdirigerade båtar och stopp för Volvoleveranser.

Nu har Hamnarbetarförbundet lagt ett bestraffningsvarsel om dygnslång blockad mot de arbetsområden eller fartyg där inkallad personal används.

– Vi har gjort det på grund av att man tog in två timanställda under rådande övertids- och anställningsblockad. Det är ett klart brott mot god arbetssed i Sverige, säger Martin Berg.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Hierarkin på sjukhusen hindrar sjuksköterskornas utveckling

Introduktionen som borde fungera som språngbräda och ge sjuksköterskor chansen till handledning är snarare ett hinder. Hierarkin på sjukhusen gör det omöjligt för dem att utvecklas, istället tvingas de välja mellan att stå tillbaka och imitera eller att sluta. Det visar en ny avhandling.

Göteborgs Fria

Stor skepsism till bonussystem för nyanlända

Regeringen vill utveckla undervisningen i svenska för invandrare och inför därför ett test av ett bonussystem. De som klarar av svenskkurserna inom ett år får 6 000–12 000 kronor. Men politikernas förväntningar möts med stor skepsis.

Göteborgs Fria

Inga planer på hospice i Göteborg trots behov

Det finns ett stort behov av palliativ vård för barn i Göteborg, men istället för bygga ett hospice menar man att Göteborg redan har två bra alternativ. Sveriges största barnklinik – Drottning Silvias barnsjukhus och kommunal vård i hemmet.

Göteborgs Fria

Fritt fram för Greenpeace att dumpa sten i havet

Länsstyrelsen i Halland har gett klartecken till Greenpeace att placera ut de massiva stenblock som ska förhindra trålningen och skydda två Natura 2000-områden. Själva kan länsstyrelsen inget göra då de saknar stöd från regeringen.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu