Hallå där Moa Elf Karlén…
… författare och just nu något stressad arrangör för Feministiskt forum, som pågår hela helgen i ABF-huset i Stockholm.
Vad är Feministiskt forum?
– Feministiskt forum arrangeras för fjärde året av olika grupper och organisationer och är ett öppet forum för feministiskt debatt.
Vad kommer att hända i helgen?
–Det är 70 seminarier, debatter och diskussioner med politiker, teoretiker och andra. Tiina Rosenberg kommer att diskutera hbtq-frågor och vilka som får plats i den feministiska kampen. Åsa Sandell kommer och talar om frigörelse.
Vilka riktar ni er till?
–Förra året var det runt 500 deltagare och vi hoppas på lika många i år, så det är en bred allmänhet. Men även för de som är särskilt intresserade av feministiska frågor och vill diskutera dess närmare.
Temat är ”Kroppen är politisk”, varför då?
– Genom att diskutera kroppen når man många av de viktiga frågorna. Det är våldtäkt och mäns våld mot kvinnor. Men även hur kvinnors kroppar skändas i konflikter över hela världen.
Vad hoppas ni åstadkomma med forumet?
–Att det offentliga samtalet även diskuterar och tar upp feministiska frågeställningar.
Vad ser du främst fram emot?
– Jag ser fram emot att få prata med Åsa Sandell om kropp och rädsla. Om att kunna slå sig fri. Det ser jag fram emot allra mest.
