• President Bush sa i veckan att misstänkta terrorister som hålls fängslade av amerikansk militär nu ska nu behandlas enligt Genève-konventionen. Samtidigt säger han dock att CIA uppmanas att fortsätta med ”tuffa” förhörsmetoder i hemliga fängelser, vilket
Fria.Nu

Bush vill fortsätta med 'tuffa' förhör

Pentagon gav i veckan ut en ny manual för armépersonal, enligt vilken alla som hålls fängslade av amerikansk militär - även misstänkta terrorister - ska behandlas enligt Genève-konventionen. Samtidigt tillkännagav president George W. Bush att 14 personer som hållits fängslade av CIA på hemliga platser runt om i världen ska flyttas till fånglägret i Guantanamo Bay.

Det var första gången som regeringen erkände förekomsten av de hemliga CIA-fängelserna.
Bush sa att en av de 14 fångarna är Khalid Sheik Mohammed, som räknas som en av hjärnorna bakom terrordåden den 11 september och den högst uppsatte al-Qaida medlem USA har gripit.
Bush sa också att de 14 terrormisstänkta kommer att ställas inför militärdomstol. Han vidhåller dock att misstänkta terrorister inte har rätt till samma behandling som andra fångar när de ställs inför rätta. Enligt de regler som administrationen har föreslagit ska vittnesmål som grundas på hörsägen godtas vid rättegångar mot terrormisstänkta, liksom vittnesmål som avgetts under hårda förhör. De åtalade ska inte heller ha rätt att få ta del av bevis mot dem om regeringen bedömer att detta äventyrar den nationella säkerheten.

I sitt tal försvarade Bush också användandet av vad han kallade 'tuffa men säkra' förhörsmetoder, som har använts av CIA vid de hemliga fängelserna. Han uppmanade kongressen att även i framtiden ge CIA befogenhet att använda dessa metoder.
- När fler högt uppsatta terrorister fångas kommer behovet av att få upplysningar från dem fortfarande att vara livsviktigt och ett CIA-program för förhör av terrorister kommer att förbli avgörande för att få tag i information som räddar liv, sa Bush.
Han uppmanade också kongressen att ändra på USA:s lag om krigsbrott, som kriminaliserar brott mot Genève-konventionen, för att hindra att amerikansk personal som 'griper och förhör terrorister riskerar att åtalas'.
Pentagons nya manual och Bushs tal har mötts av blandade reaktioner från människorättsorganisationer.

Larry Cox, chef för den amerikanska avdelningen av Amnesty International, menar att det är viktigt att administrationen erkänt att Genève-konventionen omfattar alla fångar. Men han är samtidigt kritisk till att fångarna, enligt de regler som föreslagits för de militära rättegångarna, kommer att förvägras fundamentalt skydd. Larry Cox uppmanar Bush att ' återkalla alla direktiv som ger CIA befogenhet att fortsätta fängsla människor i hemlighet utanför lagen'.
- Presidenten sänder ut ett splittrat budskap. Å ena sidan tillkännager han en ny armémanual som innehåller förhörstekniker som med ett fåtal undantag överensstämmer med amerikansk lag och med Genève-konventionen, säger Elisa Massimino, chef för Human Rights First.
- Men samtidigt försvarar han systemet med hemliga CIA-fängelser och alternativa förhörsmetoder, viket inbjuder till grym, inhuman och degraderande behandling av misstänkta - behandlig som är ett klart brott mot amerikansk och internationell lag, säger hon.

Bushs tal och den nya manualen kommer två månader efter att Högsta domstolen dömt ut administrationens direktiv från 2002, enligt vilka de som bedömdes som 'fientliga kombattanter' inte hade rätt att behandlas enligt paragraf tre i Genève-konventionen. Enligt denna paragraf har alla fångar rätt till human behandling och får inte utsättas för tortyr eller förnedrande behandling.
Två veckor efter domstolens beslut utfärdade USA:s biträdande försvarsminister ett PM där all försvarspersonal uppmanades att följa paragraf tre i konventionen.

Men administrationen har konstant vidhållit att fångarna behandlas 'humant' - trots en flod av rapporter och vittnesmål om tortyr från människorättsorganisationer, FBI, advokater och före detta fångar. Detta har fått kritiker att undra om administrationen verkligen ämnar förändra något.
- Slutsatsen av dagens tillkännagivande är att administrationen har gett upp några av sina mest kontroversiella mål i sitt program för behandling av fångar, så som att militären får använda mycket våldsamma förhörsmetoder, säger Scott Horton, professor i internationell rätt vid Columbia University i New York.
- Men man vill behålla militärdomstolarna, trots att Högsta domstolen har kallat dem för skendomstolar.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

USA toppar vapenexportligan till Syd

USA har återtagit sin förstaplats som världens största exportör av konventionella vapen till utvecklingsländerna, bland annat till följd av ett nytt vapenavtal med Pakistan.

Ytterligare en av Bushs närmsta avgår

Medborgarrättsgrupper och demokrater gladdes åt att USA:s justitieminister Alberto Gonzales på måndagen lämnade in sin avskedsansökan. För de flesta republikaner hade däremot Gonzales med tiden blivit alltmer av en belastning, och kommentarerna till att presidentens vän fick gå var få.

Böckerna som formar Vita husets politik

President George W. Bushs läsvanor har hittills visat sig vara en sällsynt bra fingervisning om den kommande politiken. Vittnesmålen om vad som utspelades sig vid en 'litterär lunchträff' i Vita huset nyligen är därför intressanta. För trots att den amerikanska regeringen har visat tecken på ökad vilja att föra diskussioner med sina fiender så tyder presidentens läsvanor på något annat.

'Iranrapport överdriver hotbild'

Enligt en ny rapport från det amerikanska representanthusets underrättelsekommittés ordförande kan Iran skaffa kärnvapen mycket snabbare än vad de amerikanska underrättelsetjänsterna tror. Men flera kritiker ser oroande paralleller mellan den nya rapporten och de händelser som ledde fram till invasionen av Irak 2003.

'USA gör världen osäker'

När USA nyss hade invaderat Irak, tyckte väldigt många illa om USA i Europa och i muslimska länder. År 2004 och 2005 började lite fler gilla USA. Men nu blir USA mindre populärt igen. Det säger en ny opinions-undersökning.

© 2025 Fria.Nu