Recension


Stockholms Fria

Tradition och nutid i instabilt Tokyo

Det tycks typiskt Japan att vara otypiskt och exceptionellt, en plats för såväl uråldriga och orubbliga traditioner som hypermodernitet, där den överarbetande och utslitna kontorsarbetaren och byråkraten förkroppsligas och där unga iscensätter en gatuteater som får det mest extravaganta att te sig grått och tråkigt. Japan får inte sällan representera det mest extrema av det extrema.

I bilder av Tokyo reproduceras närmast allt som hör den moderna storstaden till, sardinburkspackade tunnelbanevagnar, tungt trafikerade vägar, trafikkaos och föroreningar, höghus och mer eller mindre temporära lösningar på bostadsbrist och utrymmesbrist, shoppingstråk och till synes otillförlitliga kommunikationsanordningar, sexuella utsvävningar samt alla typer av människor som tänkas kan. Tokyo erbjuder till synes de flesta och det mesta av spektakel.

Den japanske fotografen Osamu Kanemura parerar mellan dessa stereotyper i utställningen Spider’s strategy som visas på Gun Gallery i Stockholm. Men Tokyo framställs inte som överdrifternas högborg. Huvudsakligen fokuserar Kanemuras skildring på ett Tokyo vars visuella ytor skapats i ett möte mellan kommunikationsinfrastruktur, arkitektur och kommers, vilket resulterat i uppkomsten av en mängd spontana och oförutsägbara formationer där allt är i rörelse och inget är säkert och stabilt.

I den modernitet som återfinns i Kanemuras fotografier sätts historia och tradition samman med teknologiska framsteg och sociala och materiella förändringar. Han förmår förmedla att moderniteten inte är en enkelriktad väg mot ett förutbestämt mål, utan att den uttrycks olika i olika sammanhang. Det visuella rum som Kanemura återger visar att det inte finns några på förhand givna svar på hur mötet mellan dåtid, nutid och en oviss framtid kommer att te sig.

Till synes planlöst tycks Kanemura ha fotograferat vad än som råkat befinna sig framför hans kamera och spontaniteten och friskheten i hans sätt att porträttera Tokyo genljuder såväl i kopieringen som i hängningen av fotografierna, åtminstone delvis. De stora och prydligt inramade bilderna tillåter inte riktigt nerven i Kanemuras bilder att komma till sitt rätta uttryck. Bäst på utställningen är snarare avdelningen där många bilder fästs direkt på väggen. Kraftfullt i sin enkelhet framträder här fotografiernas energi.

Fakta: 

FOTO

Spider’s strategy

Vem Osamu Kanemura Var Nyöppnade Gun Gallery, Runebergsgatan 3 Pågår t o m den 19 juni

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Drabbande kärleksbudskap från Blameful Isles

Recension

Blameful Isles is dope! Det skrev Talib Kweli på sitt Facebookkonto efter att ha upptäckt det svenska bandet Blameful Isles. Så rätt han har i detta. Lysande på de tre föregående albumen och än bättre på nya dubbelalbumet Pleroma, skriver Tobias Magnusson.

Fria Tidningen

Mossiga noveller om manlighet

Recension

Gemensamt för novellerna i Grand danois är ensamhet. Manlig ensamhet. Skickligt skrivet men mossigt innehåll, tycker Tobias Magnusson.

Fria Tidningen

© 2025 Fria.Nu