När vardagen förvandlas till skräck
John Ajvide Lindqvists novellsamling Pappersväggar är en lyckad kombination av skräckfantasier och samhällsanalys.
Ett alldeles vanligt höghus i Blackeberg visar sig luta. En helt vanlig dag upptäcker Joel Andersson detta när han står och blickar upp mot sin lägenhet som varit hans hem i 23 år. Där uppe i lägenheten står hans modellbygge, en enorm båt byggd av tändstickor som ännu inte är färdigbyggd. Förutom att bygga på båten är vardagen grå och trist och besöken på den lokala krogen är de enda avbrotten i tristessen.
I John Ajvide Lindqvist noveller är vardagen som den brukar vara för de allra flesta. Lite småtråkig och händelselös, men med drömmar och önskningar om ett annat liv. I novellen som beskrivs inledningsvis, "By på höjden", börjar den igenkännbara verkligheten att bli otydlig för huvudpersonen. Höghuset har fått liv och en efter en försvinner hyresgästerna. Shit, hur ska man våga gå på toaletten efter att ha läst den här novellen?
John Ajvide Lindqvists nio noveller i "Pappersväggar" är ganska traditionella i sitt fack. Som ofta används i fantasygenren en etablering av det alldagliga där ingenting särskilt händer, livet har sin gilla gång. Sedan inträffar oväntade händelser som hänger ihop på ett otäckt sätt. Vardagsfernissan krackelerar och genom det icke tänkbara, det fruktansvärda, så framträder en motbild gentemot livet som vi tar för givet. Detta är kanske det mest obehagliga i Ajvide Lindqvists noveller. De ödsliga och skrämmande beskrivningar av det alldeles vanliga; som om det vore något fel i våra relationer emellan och att skräcken finns inbyggd i strukturerna som omger oss och att det bara är en tidsfråga innan den ger sig tillkänna och allt raseras.
Gemensamt för huvudkaraktärerna är en önskan om ett annat liv och få av dem reagerar egentligen med skräck inför de oväntade och skrämmande situationer de ställs inför. Den lille pojken i titelnovellen som får en stor papperslåda av sin far tar den med ut i mörka skogen och sover över och inväntar det obeskrivliga som hör hemma i mörkret. Lindqvists inledande citat ekar genom berättelserna: 'Hinnorna som skiljer oss från vansinnet, fallet, monstren är så tunna. Pappersväggar bara.'
Succén har varit enorm för John Ajvide Lindqvist. Debuten "Låt den rätte komma in" har sålts till ett flertal länder och ska nu även bli till film. Uppföljaren "Hanteringen av odöda" ska likaså bli film och för den som undrar över hur det gick för de levande döda får i novellen "Sluthanteringen" sin nyfikenhet stillad.
Pappersväggar
Författare: John Ajvide Lindqvist
Förlag: Ordfront

