Fria.Nu

Charlie Sharro bygger sin egen lilla värld

Jag möter Charlie på hans kafé på varuhuset NK i Stockholm. Han verkar vara en trygg person, som säger vad han tänker. Charlie Sharro driver kafé Entré tillsammans med några kompisar sedan 1993. Han är också med och driver NK:s restaurang och restaurang Caliente på Östermalm. Från 1990 till 2004 var han chef för Assyriska fotbollslaget.

- Vårt folk har det i blodet att starta eget. Vi är lite som judar. Vi är vana vid att hjälpa varandra.
Han säger att det är viktigt att starta eget tillsammans med vänner som man litar på.
- Ibland händer det småsaker. Men i stort har det varit som smör.
Charlie och hans vänner hade cirka 200 000-300 000 kronor när de öppnade kaféet. De lånade resten av pengarna på banken.
- Vi hade tur. Det gick bra och vi kunde köpa upp mer.

I dag har Charlie Sharro cirka 60 anställda. Han säger:
- Jag är en bra människo-kännare. Det är bra om man ska anställa människor.
När han anställer någon, får personen först vara provanställd en månad. Själv står han i kassan varje dag på NK-restaurangen. De har 400-500 stamgäster.
- Jag känner många människor i stan. Om man är rak, ärlig och öppen, pratar folk om en. Om man inte kan vara sådan mot gästerna, ska man inte ha restaurang eller kafé. Man måste ge sina gäster den bästa servicen. Jag fikar med gästerna ibland. Vi pratar även om privata saker.

Charlie Sharro har jobbat som fritidsledare i 19 år. Då lärde han känna många människor. Han tycker att det är bra att vara egen företagare. Han kan använda tiden som han vill. Han kan jobba 30 timmar en vecka och 60 timmar en vecka. Han tycker att personalfesterna är det roligaste av allt.

Men ibland är människor avundsjuka, säger Charlie Sharro.
- Man borde önska varandra lycka till. Var och en får bygga sin lilla värld. Jag är inte avundsjuk om någon tjänar mer pengar än mig.
Det har alltid gått bra för Charlie Sharros företag. Han tycker att skatterna är höga, men han klagar inte. När man nyss har startat ett företag kan det vara jobbigt, säger han.
- Jag känner många som är utbrända. De har jobbat 12-14 timmar om dagen. Det är inte bra för hälsan. Men man måste jobba mycket de första åren när man har lån. Sedan kan man anställa fler.

Charlie Sharro ger några råd till unga människor som startar företag.
- Man måste alltid vara försiktig i början. Många tror att allt är guld och gröna skogar.
Han säger att det är viktigt att inte låna för mycket pengar i början. Man ska helst ha lite egna pengar. Han säger också att det är bra om man är fler än två, om man är tveksam.
- Man ska lyssna på erfarna företagare. Man ska fråga innan man börjar. När man är ung är man tokig ibland, säger han och ler.
Charlie Sharro säger också att det är viktigt att man kan prata om sina idéer med många människor.

Själv vill Charlie Sharro inte ha fler företag. Det är bra som det är.
- Jag vill bara njuta av livet och åka på semester, säger han.

Fakta: 

Namn: Charlie Sharro (Charlie är döpt till Johannes. Men han fick namnet Charlie när han jobbade på en fritidsgård)
Ursprung: Assyrier, född 1959 i sydöstra Turkiet
Familj: Fru och sex barn
Bor: I en villa i Södertälje
Kom till Sverige: 1975
Motto: 'Om du dricker vatten från sjön, kasta inte sten i den.'

Namn: Charlie Sharro (Charlie är döpt till Johannes. Men han fick namnet Charlie när han jobbade på en fritidsgård)
Ursprung: Assyrier, född 1959 i sydöstra Turkiet
Familj: Fru och sex barn
Bor: I en villa i Södertälje
Kom till Sverige: 1975
Motto: 'Om du dricker vatten från sjön, kasta inte sten i den.'

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Räntefria lån för muslimer diskuteras

Enligt islam är det förbjudet att betala och ta emot ränta. Folksam samarbetar med Sveriges muslimska råd (SMR). Tillsammans diskuterar de att starta ett fondsparande som är i enlighet med islam.

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Hjärnan pigg längre hos dagens 70-åringar

Dagens personer i 70-årsåldern är piggare i hjärnan än tidigare generationer. Men när den kognitiva förmågan väl börjar försämras, går nedgången snabbare än tidigare. Det antas hänga ihop med hur vi använder hjärnans reservkapacitet. 

S lovar 60 miljoner kronor till äldre

Socialdemokraterna vill satsa på idrott, friluftsliv och studiecirklar för äldre. Därför går partiet till val med löfte om 60 miljoner kronor per år till Föreningssverige, samt en fast kontaktperson för alla som har hemtjänst. 

© 2025 Fria.Nu