• Magdalenagården på Södermalm får allvarlig kritik från länsstyrelsen på en rad punkter. Många timanställda och återkommande chefsbyten har gjort livet
Stockholms Fria

Magdalenagården på Söder får allvarlig kritik

Magdalenagårdens äldreboende på Södermalm har än en gång fått svidande kritik av Länsstyrelsen. Boende får inte gå upp förrän efter lunch, de får inte gå på toaletten så ofta de vill och får inte alltid hjälp med maten. Problemen har funnits sedan öppnandet 1998. Politikerna tycker ändå att det har blivit bättre efter den senaste inspektionen i september.

Än en gång stormar det kring Magdalenagårdens äldreboende på Timmermansgatan på Södermalm. Sedan starten 1998 har kritik riktats mot boendet ett flertal gånger. Först av äldreinspektörerna i Stockholm och sedan av Länsstyrelsens äldreskyddsombud. Magdalenagården har 66 lägenheter fördelade på sex våningsplan.

Länsstyrelsen besökte Magdalenagården i december 2003 och fann allvarliga brister i vården av de äldre. De boende får inte sina mest basala behov tillgodosedda. Det kan dröja till efter lunch innan de får komma upp ur sängarna. Toalettbesök begränsas och de äldre får inte den hjälp de behöver med duschning och mat. Säkerheten vid användningen av liftar är också bristfällig. Länsstyrelsen konstaterade i rapporten att personalen måste ha utbildning i att hantera liftar och att två personer måste arbeta tillsammans vid tunga lyft.

Den 7 september i år gjorde Länsstyrelsen ett oanmält uppföljningsbesök och fann att man inte hade tagit hänsyn till kritiken i december.

- Tvärtom, nu fann vi också att de hade alltför mycket extra personal, som inte känner till de äldres behov. Det är inte bra för omsorgen och för de gamlas trygghet, säger Lotta Livergren, äldreskyddsombud vid länsstyrelsen.

Länsstyrelsen kritiserar också de många chefsbytena och menar att en tydlig arbetsledning genast måste tillsättas.

Inga-Lill Bigenius, föreståndare på Magdalenagården, säger att hon inte har hunnit sig sätta sig in i verksamheten. Hon började där den 7 juni och hade därefter fyra veckors semester. Därför hänvisar hon till ansvariga politiker.

- Vi ser allvarligt på kritiken. Vi vet att det har varit väldigt dåligt på Magdalenagården. Men sedan den 7 september har vi fått signaler om att det blivit bättre, säger Else-Marie Bjellqvist, socialdemokratisk ledamot i stadsdelsnämnden Maria-Gamla stan.

De åtgärder som hon säger har vidtagits är att rutiner har gåtts igenom med personalen, som får tillsägelse om de inte följer dem. Personalen har också fått ett schema, enligt Else-Marie Bjellqvist. Äldreboendet har fått mer resurser och utökad personalstyrka. En ny föreståndare med ett tydligare ledarskap har anställts.

- Vi gör vad vi kan för att rätta till problemen, säger Else-Marie Bjellkvist.

Karin Svanebro

[email protected]

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2025 Fria.Nu