Konsument Göteborg vill stoppa tilläggsförsäkringar
Hemelektronikaffärer ger kunder dålig och vilseledande information om tilläggsförsäkringar, enligt en undersökning gjord av Konsument Göteborg. Nu vill förvaltningen sätta stopp för att butiker får sälja sådana försäkringar.
– Det är förvånansvärt dåligt, vi trodde inte att det var så här illa, säger Maria Wång Henriksson, projektledare för Konsument Göteborgs Hemelektronikprojekt. Det som vi upplever som mest allvarligt är att företagen lyfter upp tilläggsförsäkringarna och trycker ner hemförsäkringar och konsumentskyddet.
Hemelektronikprojektet gick ut på att medarbetare från Konsument Göteborg gick ut i 14 butiker från kedjorna OnOff, Siba, Elgiganten, Euronics, Media Markt och Expert i Göteborgsområdet och låtsades vilja köpa en dvd-spelare för att få höra vilken information kunder får om tilläggsförsäkringar.
Med undantag av säljaren på Expert Bäckebol gav alla felaktig och vilseledande information om försäkringarnas undantag och skillnaden mellan försäkringarna och konsumentköplagen och hemförsäkringar, något som ska meddelas enligt konsumentverkets riktlinjer. De undersökta företagens reaktioner på undersökningen är blandade.
– Vi tar det väldigt allvarligt, om någon känner sig osäker ska de kontakta oss, säger Sara Widman, informations- och pressansvarig på Siba.
– Det är beklagligt, men de har bara undersökt tre av våra butiker och pratat med tre säljare, säger Robert van Toor, försäljningschef för finansiella tjänster på Elgiganten.
Hur kunde det bli så här då?
– I ett stort företag kan inte allt gå rätt, det är alltid någon som inte är den bästa på att ge upplysningar, säger Robert van Toor.
Både Siba och Elgiganten och även OnOff har dock tagit kontakt med Konsument Göteborg för att diskutera åtgärder, enligt Konsument Göteborg. Det har däremot inte Media Markt och Euronics gjort. Mats Rosvall, Media Markts varuhuschef i Göteborg, meddelar att "allt fungerar som det ska". Det håller inte Maria Wång Henriksson med om.
– Det var lika illa rätt över, med undantag för den exemplariska säljaren som vi nämner i undersökningen. Annars gav inte någon butik tillfredställande information.
Endast 3 av de 14 tillfrågade försäljarna berättade att konsumentköplagen garanterar tre års reklamationsrätt för ursprungliga fel på alla produkter. Andra sa saker som: "Det går inte att reklamera en produkt efter ett år även om det är ett fabrikationsfel. Utan försäkring har du bara ett år."
– Det var genomgående skrämselpropaganda, menar Maria Wång Henriksson.
Säljarnas information brast även när det gällde hemförsäkringar, då ingen frågade om kunderna hade en hemförsäkring och vilken i så fall. Att ha en hemförsäkring krävdes i ett fall för att tilläggsförsäkringen skulle gälla, då den enbart täckte hemförsäkringens självrisk. Säljarna berättade inte heller om tilläggsförsäkringarnas undantag förrän Konsument Göteborg aktivt frågade efter sådana, vilket strider mot försäkringsavtalslagen, enligt Camilla Tellås, jurist på Konsumentverket.
Nu vill Konsument Göteborg att tilläggsförsäkringar ska sluta säljas i butik. De menar att konsumentköplagen och en hemförsäkring med utökat skydd oftast är tillräckligt och att tilläggsförsäkringar därmed är onödiga, men skriver i undersökningen: "Om försäljningen av tilläggsförsäkringar ska fortsätta anser vi att det bästa för konsumenterna vore om försäkringsbolagen själva sålde försäkringarna."
– Vissa tycker att vi har föreslagit drastiska åtgärder, men sådana här försäkringar ska inte säljas i hemelektronikbutiker, säger Maria Wång Henriksson. Det är en väldigt speciell situation. Kunderna har bråttom och ska samtidigt ta beslut som kan handla om mycket pengar. Försäkringsbolagen bör sälja dessa själva.
Det håller inte Siba och Elgiganten med om.
– Kunderna efterfrågar försäkringarna i butiken, säger Sara Widman. Och en platt-tv till exempel är också en kapitalvara.
Robert van Toor tror att det skulle bli svårare för kunderna att förstå sig på behovet av försäkringar om de inte träffar säljaren direkt i butiken.
– Det är svårare att förstå produkten om man inte kan visa den. Till exempel att här är ett tangentbord och här kan man spilla kaffe. Kunden skulle förstå sämre vid distansförsäljning.
Både Siba och Elgiganten har dock vidtagit åtgärder. Båda företagen kommer att utbilda personalen om konsumentköplagen och lagom till jul kommer Elgiganten att lansera en broschyr om skillnaden mellan tilläggsförsäkringen och hemförsäkringar och konsumentköplagen. Vem som kommer att få sälja försäkringarna i framtiden återstår att se. Konsument Göteborg har skickat undersökningen till Finansinspektionen och till Konsumentverket.
Finansinspektionen har dock inga planer att ta upp ärendet innan årsskiftet, enligt enhetschef Jan Sjödin. Konsumentverket däremot kommer att ta upp ärendet till prövning inom kort, enligt Camilla Tellås.
OnOff och Euronics vill inte kommentera undersökningen.
[email protected]
