Stockholms Fria

Pepparsprej mot facklig blockad

Den 5 oktober genomförde ett tjugotal syndikalister en blockad mot restaurang Friday"s vid Stureplan. Skälet var att en av deras medlemmar inte fått lön på över två månader. Trots att arbetsköparen varslats om stridsåtgärder tillkallades polis som upplöste blockaden, bland annat med hjälp av pepparsprej.

- Polisen ingrep för att det inte var en tillståndsgiven demonstration, svarar polisens presstalesman Ann-Charlotte Wejnäs på frågan varför polisen ingripit vid händelsen utanför Friday"s på fredagskvällen den 5 oktober.
Men det var inte en demonstration utan en laglig facklig stridsåtgärd som Västerorts LS vidtog. Skälet var att en av deras papperslösa medlemmar inte fått lön på över två månader av bemanningsföretaget Team Företagsservice AB, som Friday"s anlitar. När medlemmen genomförde en övertidsblockad brottades han ner av ordningsvakter och fördes till arresten där han enligt uppgift ska ha misshandlats. Efter det varslade fackföreningen om blockad.
- Vi anser att Friday"s är ansvariga för att företaget följer lagar och bestämmelser. Vi hade varslat men inte fått någon reaktion och därför genomförde vi blockaden. Det fick snabbt effekten att både bemanningsföretaget och Friday"s bad om ursäkt och kommer att betala skadestånd, säger Ruben Tastas-Duque från Västerorts LS.

Felet Friday"s gjorde var enligt honom att tillkalla polis, som kort efter att de kom till platsen gav en ordningshållande order. Detta trots att det enligt polisens egen rapport var relativt lugnt på platsen. Ansvarigt befäl beordrade poliserna att upplösa blockaden och lät även en ordningsvakt delta i arbetet med att skingra folksamlingen som gjorde passivt motstånd genom att hålla armkrok. Bland annat användes pepparsprej, trots att Rikspolisstyrelsen i en rapport från i våras kritiserat de fall där pepparsprej använts för att bryta upp fackliga blockader.
- Poliserna var helt lugna och metodiska när de använde våld mot oss. Jag blev pepparsprejad i ansiktet från tio centimeters håll. Det är ren tortyr egentligen, säger Ruben Tastas-Duque och berättar att smärtan sitter i flera timmar efteråt.
När Ann-Charlotte Wejnäs tillfrågas om vem som förde polisens befäl vid händelsen hävdar hon först att hon inte vet det och inte har tid eller skyldighet att ta reda på det heller.
- Du är otroligt krävande och snudd på otrevlig. Jag får se om jag har tid att hjälpa dig. Men jag vet inte om jag tänker göra det om du har den tonen. Är det uppfattat?
När hon ringer upp ett par timmar senare hänvisar hon vidare till förundersökningsledare Annkristin Thurfjell på Norrmalmspolisen men vill fortfarande inte uppge namnet på befälet.
- Jag vet vem som var yttre befäl men han anser inte att det finns något mer att kommentera i ärendet eftersom rapporten är så pass utförlig. Vill han inte det så respekterar jag det och lämnar inte ut hans namn. Vi har inga som helst skyldigheter. Det har du fått om bakfoten.
Annkristin Thurfjell låter meddela att det inte är hon som handlägger ärendet utan kriminalinspektör Egon Bergqvist. Han i sin tur hänvisar vidare till förundersökningsledare Lena Fredman som vid denna tidnings pressläggning dessvärre inte gått att nå.

Flera personer som deltog i blockaden är nu anmälda för ohörsamhet mot ordningsmakten. Västerorts LS har gjort en motanmälan om polisbrutalitet, även om de inte har så höga förväntningar på att den ska leda någonstans.
- Jag har inget förtroende för det här rättssystemet så länge det är poliser som utreder poliser, säger Ruben Tastas-Duque. Men om syftet med det här är att få tyst på oss så kommer det inte att bli någon framgång.
En facklig konflikt ska företrädesvis skötas mellan arbetsköpare och fack, och det ska mycket till för att stridsåtgärderna ska bli en polisiär angelägenhet, menar Annett Olofsson, enhetschef på LO-TCO Rättsskydd.
Hon tycker sig se en orsak till att det är vanligare att polisen lägger sig i fackligt arbete på det här viset.
- Debatten i massmedia, framför allt i den borgerliga dagspressen, har förts på ett sådant sätt att fackets rätt att vidta stridsåtgärder framställts som övergrepp på utsatta småföretagare.
Om den mediala bilden uppfattas som den allmänna sanningen kan det ligga närmare till hands för polisen att ingripa i fackliga konflikter.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

”Det är och har alltid varit arbetsgivarens marknad”

Arbetsförmedlingschef Håkan Lindgren menar att Uppsala snart kommer att lämna utförsbacken på arbetsmarknaden. Men kommunalrådet Ilona Szatmari Waldau (V) befarar att det bara är en tillfällig trend att arbetslösheten minskat något.

Uppsala Fria

Insatser på försök för kvinnor som utförsäkras

Ett projekt initierat av Samordningsförbundet i Uppsala län ska om möjligt få långtidssjukskrivna kvinnor att återgå i arbete innan de utförsäkras. Olika stödinsatser provas ut på de 250 kvinnor som kommer att ingå i projektet.

Uppsala Fria

Arbetssökande på ojämlika villkor

Det finns olika sätt att tolka siffror. Det blir tydligt när Arbetsförmedlingen menar att det är glädjande att varannan arbetsköpare kan tänka sig att anställa en person med funktionsnedsättning. "Om man hade frågat hur många som kan tänka sig att anställa utan lönebidrag hade man troligen inte fått samma svar", säger Karen Fridriksdottir ordförande för Synskadades riksförbund i Uppsala-Knivsta.

Uppsala Fria

LO-protest mot passiv jobbpolitik

Bristen på en aktiv jobbpolitik är stor. Det menar LO som i torsdags manifesterade runt landet för alla som drabbats av den ekonomiska krisen i kombination med högerregeringens politik. I Uppsala lystes Forumtorget upp av 700 ljus. Det som en solidaritetssymbol för de 4 252 personer som är arbetslösa i kommunen.

Uppsala Fria

Kollektiv kolonilott för folket och klimatet

Landskapsarkitektstudenten Marina Queiroz och civilingenjören Ylva Andersson vill bidra till lösningen på klimatproblemen genom att uppmana medborgarna att äta och odla ekologiska grönsaker. Under projektnamnet Folkets matpark satsar de på en stor ideell och kollektiv odlingsareal i Gottsunda.

Uppsala Fria

© 2026 Fria.Nu