Fria.Nu

Migrationsverkets dom: avslag

Pappan torterades. Nu avvisas även sonen. Foad Hamedi, som Fria Tidningar skrev om förra veckan, fick i veckan reda på att hans fall inte hade något med den torterade pappan att göra.

– Sånt är livet. Sånt är mitt jävla liv.En djupt suckande Foad Hamedi fick i tisdags beskedet att han fått avslag på sin nya asylansökan. Väntan är över och har ersatts med panik. Foad har nu två veckor på sig att överklaga domen till Migrationsdomstolen.Mohamed Hamedi, Foads pappa, lever i dag på hemlig ort nere i Iran. Som verksam i den kurdiska vänsterorganisationen Komalah har han under en längre tid haft problem med de iranska myndigheterna. Andra politiskt aktiva släktingar har avrättats eller lämnat landet, och 2002 flydde hela familjen Hamedi till Skandinavien. Pappan fick avslag på sin asylansökan både i Sverige och i Norge, vilket innebar att han skickades tillbaka till Iran. Han blev upplockad vid flygplatsen och skickades direkt till fängelset, där han blev torterad.

Efter att tortyren av pappan blev känd vände sig Foad Hamedi till Migrationsverket, och fick ansöka om asyl på nytt på grund av det som inträffat. Men fick svaret att hans situation inte hade något med pappan att göra.Enligt Foad Hamedi går det inte att tänka så individualistiskt när man fattar avvisningsbeslut till Iran, ett land som har ett mer kollektivt tänkande.– När en familjemedlem är politiskt aktiv påverkar det alla i familjen.Foad Hamedi berättar att han själv blivit utslängd från universitetet på grund av sin pappas politiska engagemang. Hans mamma, också hon politiskt engagerad och nu avvisad till Iran, blev av med jobbet.

Men även om Migrationsdomstolen går på Migrationsverkets linje har Foad Hamedi goda chanser att få uppehållstillstånd i Sverige. Han är nämligen gift med en svenska sedan snart ett år tillbaka, och kan därmed ansöka om uppehållstillstånd som anhörig. Problemet är att en sådan ansökan inte kan ske från Sverige, utan Foad Hamedi måste åka till Iran för att lämna in sina papper på den svenska ambassaden. Först efter det tar Migrationsverket ställning. En process som kan gå på några månader eller dröja upp till ett år.– Problemet är att jag inte har något pass, och för att få ett pass måste jag först göra militärtjänst, säger Foad Hamedi om situationen.

Även om det är tortyr han i första hand är rädd för så är tre års militärtjänstgöring i Iran också en riktig mardröm.– Det kan komma att gå fyra år innan jag kan komma tillbaka till min fru, konstaterar Foad Hamedi.Risk för tortyr eller inte, Migrationsverket har sagt sitt.– Enligt beslutet som tagits så bedömer vi inte att han riskerar att utsättas för tortyr, berättar Inger Lagerström, informatör på Migrationsverket.Hon kan inte uttala sig om enskilda fall, och känner inte till Foad Hamedis situation. Men en sak är hon säker på.– De personer som tar beslutet har god kunskap om Iran.När det gäller regelverket att Foad Hamedi måste åka tillbaka till Iran för att söka uppehållstillstånd som anhörig menar Inger Lagerström att Migrationsverket enbart tillämpar den rådande lagstiftningen.– Lagen är tydlig. Anknytningsinvandring ska vara klar innan man åker in i landet.

Finns det inga undantag?– I princip inte.Hon berättar att i normala fall får man uppehållstillstånd om man är gift med någon i Sverige. Det är nästan bara om man är minderårig eller om det är ett skenäktenskap som ett tillstånd inte godkänns.För Foad Hamedi räcker inte detta löfte för att stilla hans oro.– Jag har politiska skäl, jag har humanitära skäl och jag skulle kunna få uppehållstillstånd på grund av anknytning. Men det verkar inte som om de vill ha mig här, är hans uppgivna kommentar, uttalad med den östgötska dialekt som han har lagt sig till med efter fem år i landet.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Sverige avsäger sig ansvaret vid flygplatsen

Tortyr. Våldtäkt. Fängelse. Efter att ha blivit avvisad från Sverige kan vad som helst hända. Och det händer också. Men svenska myndigheter följer inte upp vad som sker med avvisade asylsökande. Under en riksdagshearing i onsdags gick kritiker till hårt angrepp mot bristen på ansvar i den svenska asylpolitiken.

En vardag i väntan på tortyr

När Mohamed Hamedi utvisades till Iran blev han hämtad från flygplatsen och förd till fängelset för tortyr. Snart kan samma öde drabba hans son Foad, som också fått besked om avvisning. För paret Mammadov började tortyren redan på flygplatsen efter att de avvisats från Sverige. Efter några månaders husarrest lyckades de fly igen. Bara för att mötas av ännu ett avslag.

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Hjärnan pigg längre hos dagens 70-åringar

Dagens personer i 70-årsåldern är piggare i hjärnan än tidigare generationer. Men när den kognitiva förmågan väl börjar försämras, går nedgången snabbare än tidigare. Det antas hänga ihop med hur vi använder hjärnans reservkapacitet. 

S lovar 60 miljoner kronor till äldre

Socialdemokraterna vill satsa på idrott, friluftsliv och studiecirklar för äldre. Därför går partiet till val med löfte om 60 miljoner kronor per år till Föreningssverige, samt en fast kontaktperson för alla som har hemtjänst. 

© 2026 Fria.Nu