• Banverkets pengar räcker ine till några nya järnvägsprojekt det närmaste decenniet.
Fria.Nu

Inga nya järnvägar det närmaste decenniet

Banverkets budget tillåter inga nya satsningar på järnvägar under den kommande tioårsperioden. Flera av de förslag på nya järnvägar och ombyggnationer som tidigare har tagits fram läggs ner eller skjuts på framtiden. Miljöpartiet vill att anslagen till Banverket ska ökas, men regeringen sneglar istället mot privat finansiering.

Banverkets pengar räcker inte till några nya satsningar på järnvägen. Med den nuvarande budgeten tvingas verket lägga ner alla planerade projekt med byggstart före 2015 och istället uteslutande prioritera redan påbörjade projekt. Anledningen till åtstramningen är framför allt att det material och den arbetskraft som behövs för järnvägsbygge blivit dyrare.

– Det är en form av överhettning inom hela byggmarknaden nu. De kostnader som ökat mest är inom entreprenadbranschen, men även kostnaderna för råvaror, som koppar och stål, har ökat med uppemot 20 procent, säger Helena Tilander, pressansvarig vid Banverket.

– Vi skulle naturligtvis vilja bygga alla de projekt vi föresatt oss. Men det som känns svårast att lägga åt sidan är byggandet av dubbelspåren mellan Hallsberg och Söderön. Det är en oerhört viktig sträcka som nu blir en fortsatt flaskhals.

Miljöpartiet är kritiskt till att Banverket ska behöva lägga ner sina planerade satsningar och anser att det tydligt vittnar om att regeringen gör fel prioriteringar när det gäller miljön.

– Det är beklagligt att Banverket inte har större resurser. Regeringen tar inte sitt miljöansvar. Om de menade allvar med att klimatet är vår viktigaste ödesfråga så skulle de se till att plocka bort alla motorvägsbyggen och satsa pengarna på miljövänligare alternativ som järnvägar istället, säger Karin Svensson Smith, miljöpartiets ledamot i trafikutskottet.

Hon och miljöpartiet anser att regeringen bör skjuta till mer pengar till Banverket och har flera förslag på var pengarna kan tas ifrån, bland annat från planerade byggen som Förbifart Stockholm, Norra Länken och utbyggnaden av E22:an. För att kunna åstadkomma en långsiktigt hållbar miljö anser miljöpartiet att det måste till mycket större resurser till järnvägen.

– Det är helt nödvändigt om inte folk ska bli kvar hemma, och dessutom behövs järnvägarna byggas ut för att frakta gods mellan längre destinationer. Det är inte lämpligt ur miljösynpunkt att använda motorvägar för det, säger Karin Svensson Smith.

Leif Zetterberg, infrastrukturminister Åsa Torstenssons statssekreterare, menar istället att miljöpartiet skulle ha varit med och påverkat sådana beslut när de satt i regeringsställning. Att Banverkets nuvarande budget inte räcker till anser han handlar om luftiga planer och för mycket löften från den förra regeringen.

– Miljöpartiet skulle ha tänkt på det här lite tidigare. Det är ju de som har skapat den ohållbara situationen. Det här är ett kvitto på en misslyckad infrastrukturpolitik som regeringen får ta efterbörderna av.

Den borgerliga regeringen är nu i färd med att undersöka vilka möjligheter det finns för privat finansiering av nya satsningar inom hela infrastrukturområdet.

– Vi arbetar med frågorna och inventerar vad saker kostar och vilka möjligheter det finns till alternativ finansiering. Det kan röra sig om rent kommersiella intressen som kan gå in med finansiering. Bygger man infrastruktur som gagnar till exempel ett köpcentrum eller boende i ett område är det rimligt att de är med och investerar. Vägavgifterna i Stockholm, där trafikanterna får vara med och betala, är ett annat sätt, säger Leif Zetterberg.

Fakta: 

<h2><a style="color: #1670d4; text-decoration: none; padding: 0px; margin: 0px;" href="http://www.fria.nu/tema/foerbifarten">Läs om Förbifart Stockholm på vår temasida.</a></h2>

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

”Det är och har alltid varit arbetsgivarens marknad”

Arbetsförmedlingschef Håkan Lindgren menar att Uppsala snart kommer att lämna utförsbacken på arbetsmarknaden. Men kommunalrådet Ilona Szatmari Waldau (V) befarar att det bara är en tillfällig trend att arbetslösheten minskat något.

Uppsala Fria

Insatser på försök för kvinnor som utförsäkras

Ett projekt initierat av Samordningsförbundet i Uppsala län ska om möjligt få långtidssjukskrivna kvinnor att återgå i arbete innan de utförsäkras. Olika stödinsatser provas ut på de 250 kvinnor som kommer att ingå i projektet.

Uppsala Fria

Arbetssökande på ojämlika villkor

Det finns olika sätt att tolka siffror. Det blir tydligt när Arbetsförmedlingen menar att det är glädjande att varannan arbetsköpare kan tänka sig att anställa en person med funktionsnedsättning. "Om man hade frågat hur många som kan tänka sig att anställa utan lönebidrag hade man troligen inte fått samma svar", säger Karen Fridriksdottir ordförande för Synskadades riksförbund i Uppsala-Knivsta.

Uppsala Fria

LO-protest mot passiv jobbpolitik

Bristen på en aktiv jobbpolitik är stor. Det menar LO som i torsdags manifesterade runt landet för alla som drabbats av den ekonomiska krisen i kombination med högerregeringens politik. I Uppsala lystes Forumtorget upp av 700 ljus. Det som en solidaritetssymbol för de 4 252 personer som är arbetslösa i kommunen.

Uppsala Fria

Kollektiv kolonilott för folket och klimatet

Landskapsarkitektstudenten Marina Queiroz och civilingenjören Ylva Andersson vill bidra till lösningen på klimatproblemen genom att uppmana medborgarna att äta och odla ekologiska grönsaker. Under projektnamnet Folkets matpark satsar de på en stor ideell och kollektiv odlingsareal i Gottsunda.

Uppsala Fria

© 2026 Fria.Nu