Göteborgs Fria

Reggae med starka rötter

Skön reggae från Kanzeon som ger ut debuten på eget bolag. Dessutom fin sånginsats på Princess Dub från göteborgaren Jaqee.

Klubben Struts som huserade på Klara var under lång tid en guldgruva för intresserade av reggae i alla dess former. Mannen bakom klubben, Mattias Hellberg, är något av en musikalisk arkeolog och han har inte nöjt sig med att som dj hålla sig på den jamaicanska gräsrotsnivån. Han grävde med Nymphet Noodlers och Hellacopters i den lortiga Detroitmyllan och tillsammans med pianisten Martin Hederos nallades det framgångsrikt i andra artisters låtskatter.

Nu är det återigen reggae som gäller och Hellberg har förenats med några gamla Karlstadkompisar under namnet Kanzeon. Skivomslaget pryds av en liten flagga som förenar de svenska och de jamaicanska färgerna och visst känns den här fullängdsdebuten som en rätt lyckad exkursion i den jamaicanska musikhistorien.
Princess Dub bjuder på Lee Perry-doftande rytmer med skön sånginsats av göteborgska Jaqee, Jackie Mittoo spökar i den grooviga Funky Chiken medan den instrumentala Soylent Black låter som den gått genom Sly & Robbies händer.
Gott så, men det känns ändå som Kanzeon kunde nå längre. Återskapandet av ett autentiskt Jamaicasound runt det tidiga 70-talet är snyggt och man hör bandets passion för genren, men risken är att man blir till bleka epigoner.
Sista låten I"m gone bjuder på vacker, värmländsk vemodsreggae. Den känns egen och den gör mig nyfiken på att höra mer från Kanzeon.

Fakta: 

Kanzeon
Artist: Kanzeon
Bolag: Gabel recordings

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Hon ger ut sin egen poesi

Louise Halvardsson gav ut sin diktsamling Hejdå tonårsångest - 35 dikter innan 35 på eget förlag. Nu har hon nominerats till Selmapriset.

Fria Tidningen

Feministisk sf-klassiker blir musik

Hur låter en bok? Kompositören Erik Dahl ger svaret då han stiger in i Ursula Le Guins litterära universum för att tolka klassikern Mörkrets vänstra hand.

Fria Tidningen

Solidaritetsorkester med hopp om framtiden

Christopher Ali Solidarity Quartet är svåra att sätta fingret på. Muslimsk mystik, ökenblues och svenskt vemod är några av inslagen på debutalbumet To Those Who Walked Before Us.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu