”Det skulle behöva satsas mycket mer”
Höga trösklar, nivåskillnader och tunga dörrar. Allt är exempel på så kallade enkelt avhjälpta hinder som gör staden otillgänglig.
I budgeten inför nästa år föreslås 25 miljoner till arbetet med att ta bort enkelt avhjälpta hinder. Robert Kindberg är ombudsman på förbundet Delaktighet – Handlingskraft – Rörelsefrihet, DHR, och han ser positivt på satsningen.
– Problemet är att det skulle behöva satsas mycket mer. Men även om man hade satsat pengarna så hade det inte funnits tillräckligt med byggarbetare för att göra jobbet, säger han.
Men det är inte bara att det går långsamt att ta bort de enkelt avhjälpta hindren som är ett problem enligt Robert Kindberg och DHR.
– Det största problemet vi ser med tillgänlighetsarbetet, och det har varit så i många år, handlar om tillsynsarbetet. Göteborgs stad har än idag inte tagit upp något ärende som rör tillgänglighet.
Han menar att staden inte använder sig av möjligheten att ge viten till exempelvis restauranger som bryter mot tillgänglighetskraven, och i de få fall det görs är böterna försvinnande små.
– Har vi tur säger byggnadsnämnden till och man rättar till det till nästa år. Vi skulle vilja att man använde sig av de här vitena och rättade till det mer skyndsamt.
Förra året satsades 20 miljoner på att åtgärda enkelt avhjälpta hinder, och i år är det alltså ytterligare fem miljoner mer.
– Vi är väldigt positiva till att man gör det men det är något man skulle ha gjort för länge sedan, säger Robert Kindberg.
Enligt ett nationellt handikappspolitiskt program skulle enkelt avhjälpta hinder vara åtgärdade redan 2010. Det hanns inte med, och strategin har sedan ändrats till att det ska göras ”skyndsamt”.
I Göteborg har de rödgrönrosa sagt att under denna mandatperiod, fram till 2018, ska arbetet med enkelt avhjälpta hinder bli klart. Men det tror inte Robert Kindberg.
– Jag är helt övertygad om att det inte kommer att vara klart. Men jag tycker att det är viktigt att det är med i budgeten och att man sätter igång processen.
Kajsa Persson

