• I dag drar årets Textival igång på Litteraturhuset. Årets tema är Hem och berör frågor som bland annat identitet och hemmahörighet, exil och främlingskap.
  • Therese Ytter.
Göteborgs Fria

Textival – ett hem för litteraturen

Temat för årets Textival är hem. ”Alla har en relation till temat, att ha eller inte ha ett hem. Det är ett tema som är ytterst aktuellt”, säger Therese Ytter, en av Textivals arrangörer.

Årets program på Textival är mer omfattande än tidigare år. En förklaring till detta är att årets tema har kopplingar till flera aktuella samtidsfrågor, menar Therese Ytter.

– Många människor är på flykt i dag, migrationen är stor, och det är givetvis något som vi vill beröra och diskutera mer kring, säger Therese Ytter.

Den franska författaren och teoretikern Hélène Cixous menar att hennes skrivande har sitt ursprung i en känsla av att vara annorlunda, ett tillstånd av främlingskap eller icke-tillhörighet. Hon säger att språket är hennes hemland och att det är så för alla författare. Efter att ha läst Cixous valde Textivals arbetsgrupp att välja temat Hem för årets Textival.

I ett fullmatat program återfinns punkter som berör temat på ett eller annat sätt. Författarna Helga Krook, Helena Fagertun och Samira Motazedi samtalar om Virginia Woolfs Ett eget rum, exilförfattarnätverket Klubb Fenix kommer att läsa texter på temat hem och exil och formgivaren Kristina Schultz kommer till mässan för att prata om sitt uppmärksammade projekt 100 dagar av behov och begär, som gick ut på att Kristina tömde sin lägenhet på allt, därefter började hon tillverka det allra nödvändigaste för att klara sig. I en annan programpunkt samtalar Catarina Thörn, Daniel Carlenfors, Mattias Axellsson och Anders Törnqvist om gentrifiering och om rätten till staden.

– Hélène Cixous svenska översättare Sara Gordan och Kerstin Munck kommer även att samtala om Cixous, vilket ska bli väldigt spännande, säger Therese Ytter.

Flera punkter i programmet berör aktuella och politiska frågor. Att Textival ska ha en politisk inriktning är självklart, anser Therese Ytter.

– Vi vill verka politiskt genom att lyfta fram frågor som vi anser vara viktiga och som även genomsyrar det samhälle vi har i dag. En punkt i programmet som känns väldigt aktuell är Ghayath Almadhoun som kommer att läsa ur sin debut Asylansökan, den kom för ett par år sedan, men känns ytterst aktuell i dag.

I Textivals arbetsgrupp ingår sex personer och arbetet som läggs ner är ideellt.

– De pengar som vi får in går främst till författararvoden, men en målsättning är givetvis att vi i framtiden ska kunna ta ut lite ersättning för vårt arbete. Det är intresset för litteratur som driver oss. Vi vill också att Göteborg ska ha en levande litteraturscen och förhoppningen är att vi kan bidra till denna, säger Therese Ytter.

Ett uttalat mål för Textival har sedan starten 2007 varit att skapa en plats för litteratur utanför mittfåran.

– Vi är en liten och alternativ mässa. Vi bjuder inte in stora förlagen, utan satsar istället på att bjuda in mindre förlag och aktörer som står för kvalitativ litteratur. Vi lyfter helt enkelt det som vi tycker är bra och intressant, förklarar Therese Ytter, som tillägger att programmet förutom uppläsningar och författarsamtal även innehåller konstutställningar, performance och filmvisningar.

Precis som föregående år innehåller årets mässa ett program riktat till barn.

– Det är självklart för oss att även rikta oss till barnen. Det är väldigt spännande att arbeta med just barnlitteratur, det finns så många möjligheter att arbeta på ett kreativt och lekfullt sätt, säger Therese Ytter.

Fakta: 

Textival

Startade: 2007, årets festival är den nionde i ordningen.

Tema: Hem

Var: Göteborgs Litteraturhus och Frilagret som ligger i Lagerhuset, Herulins plats 1.

När: Fre 1 apr, 18–22, lör 2 april, 11–03, efterfest på Folk, Olof Palmes plats.

Mer info: www.textival.se

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Utlevande litteratur med frälsningsdrömmar

Expressionisterna präglades av ett brutalt formspråk och strävade efter att rasera gamla institutioner. Litteraturvetaren Gunilla Hermansson har tittat närmare på hur expressionismen satte spår i den nordiska litteraturen.

Göteborgs Fria

Hon ger ut sin egen poesi

Louise Halvardsson gav ut sin diktsamling Hejdå tonårsångest - 35 dikter innan 35 på eget förlag. Nu har hon nominerats till Selmapriset.

Fria Tidningen

Feministisk sf-klassiker blir musik

Hur låter en bok? Kompositören Erik Dahl ger svaret då han stiger in i Ursula Le Guins litterära universum för att tolka klassikern Mörkrets vänstra hand.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu