Brigaden vill inspirera till politiska känslor
Anton Jansson startade bandet Brigaden med ambitionen att göra politisk instrumentalmusik. På nya albumet gestaltas bland annat upplevelsen av att ta del i ett första maj-tåg.
Brigadens debutalbum Om Alberto och några andra gubbar blev således en väldigt politisk platta.
– Efter att ha skrivit låtarna till plattan började jag leta runt efter blåsmusiker som kunde ge röst åt de melodier som jag hade.
Låttitlar som Skatteflykt, Moralen, Jan Stenbeck, Palme och Postcolonial lullaby leder tankarna till en vänsterorienterad världsåskådning. Men hur fungerar det att leverera ett politiskt budskap med instrumentalmusik?
– Det är svårt att svara på, säger Anton Jansson efter att funderat ett tag. Men i stort var tanken att inspirera till politiska känslor. Ambitionen att göra politisk musik fanns tydligt på vår första skiva. Nya skivan har en vilja att fokusera mer på mänskliga relationer istället för politiska strukturer.
Titlar som Din barndom, Mamma, Pappa och The Sleepover trauma för tankarna till en berättelse om hur en individ formas och påverkas. Utanför familjestrukturen finns andra rörelser som kommer att betyda lika mycket för den personliga utvecklingen. Första maj handlar om Anton Janssons kluvna känslor av att delta i det traditionsenliga demonstrationståget.
– Den låten skrev jag direkt efter att ha demonstrerat på första maj. Jag ville fånga känslan, och det blev en ganska vemodig sång. Det finns trots allt så många krafter som arbetar mot det som man försöker uttrycka den här dagen.
– Första maj, med sina plakatmässiga slagord, kan även kännas som en förenkling av den politiska kampen.
Musikaliskt har Brigaden hämtat en hel del inspiration från den svenska proggen. Jazziga folktoner för tankarna till Arbete och fritid.
– De är startskottet för Brigaden. Första spåret på deras självbetitlade album är så bra att jag beslöt mig för att ta stafettpinnen och arbeta vidare på deras sound.
Varför lockar en musikrörelse som beskrevs som progressiv på 1970-talet fortfarande?
– Jag tycker att mycket av den musiken känns ärlig, och att de var tydliga med vad de stod för. Sedan är det vår föräldrageneration som var verksamma då, och jag har fått proggen hemifrån.
De åtta låtarna på Om Jesus, Lill, Alberto och våra föräldrar innehåller åtta låtar, som arbetats fram från hundratals låtskisser.
– Jag har jobbat länge med skivan. Många låtidéer har spelats in och har fått ligga för att sedan utvärderas. Kvar blev de låtar som jag kan stå för och som känns genuina.
Framtiden är inte helt utstakad för Brigaden. För att skapa uppmärksamhet kring bandet räcker det tyvärr inte att enbart göra bra musik.
– Det är mycket jobb som måste göras vid sidan om, och jag har haft svårt att prioritera det arbetet. Det får ta sin tid och förhoppningsvis sprids vår musik ändå. Klart är att vi kommer att arrangera ett par spelningar i december för att fira nya skivan.

