• Avspärrning vid Anders Perssonsgatan i Gårda efter dagens skjutning.

Skjutning i Gårda – en förd till sjukhus

En person sköts vid Lernias lokaler i Gårda nu på eftermiddagen och har förts till sjukhus.

– Vi fick in ett larm klockan 14.21 om en skottlossning vid Anders Perssonsgatan i Gårda, och anträffade en skadad person. Skadeläget är oklart, säger Jenny Widén, presstalesperson för polisen region väst.

Vad handlar det om?

– Det finns i i nuläget inget som tyder på att händelsen har med pågående gängkonflikt att göra, säger Jenny Widén som bekräftar att den skadade personen är en kvinna.

Den skadade kvinnan fördes till sjukhus i ambulans.

Platsen är avspärrad för en teknisk undersökning. 

Enligt en elev på skolan, som GFT pratat med,  har lärarna ombett alla elever att gå hem.

Vuxenutbildningsföretaget Lernia vill inte ge längre intervjuer i detta skede.

– Vi vet att det har hänt utanför våra lokaler och att polisen är inbladnad. Vi får löpande information och utifrån den kommer vi ta beslut och se om det är något som påverkar eller berör oss. Just nu har vi ingen hel bild, säger Roken Cilgin, kommunikationschef Lernia.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Så kan #metoo påverka arbetslivet

MeToo

”Det kommer alltid att finnas en före och efter #metoo” – Fria pratar #metoo och arbetsrätt med två fackliga experter.

Fria Tidningen

Här är alla metoo-upprop

MeToo

49 yrkeskårer och andra grupper vittnar om sexuella trakasserier ­– här är hela listan.

Fria Tidningen

Forskare kräver nytt klimatmål

2 eller 1,5 grader. Det kan låta lika men innebär stora skillnader när det gäller den globala uppvärmningen, visar ny forskning.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu