Attentat mot abortfilmfestival chockar
Söndagens attentat mot en abortfilmfestival i Stockholm chockade många. Tumult utbröt när tre maskerade personer kastade in en rökbomb.
– Det var förfärligt, känslan att vara instängd, säger Niklas Hill, som var en av besökarna.
Festivalen arrangerades av RFSU tillsammans med tidskriften Ottar för att uppmärksamma aborträttens 40-års jubileum och under dagen arrangerades filmvisningar och samtal. Besökarna hade just sett klart filmen Vessel, som handlar om den holländska aborträttsorganisationen Women on Waves, när några maskerade personer stormade in i lokalen på Skeppargatan i Stockholm och kastade rökbomben.
– Hela situationen var väldigt bisarr, först förstod jag inte vad som hände. De skrek någonting och sen försvann de och sen var det massa orange rök överallt, säger Niklas Hill, som tillsammans med 27 andra personer befann sig i lokalen. Tillsammans lyckades de ta sig ut och ingen person skadades allvarligt av röken, men många chockades av händelsen.
– Det är för jävligt förstås. Det säger en hel del om vilket samhällsklimat vi har.
Polisen rubricerar nu händelsen som olaga hot mot grupp, men hade på måndagseftermiddagen fortfarande inga misstänkta. Lars Byström, Stockholmspolisens presstalesperson , vill inte uttala sig om huruvida attentatet varit politiskt motiverat.
– Det är svårt att säga, men underrättelsetjänsten är involverad för att utreda den frågan.
Dagen innan festivalen diskuterades dock attentat mot arrangemanget på den nazistsiska sidan Motgifts forum. En av nazisterna som kallar sig för ”Sonic” skrev bland annat följande:
”Någon mer än jag som tänker gå på festivalen och visa mitt missnöje? Att ondgöra sig på nätet är enkelt, och tyvärr kommer inte dessa sjuka människor att läsa det. Bättre då att manstarkt gå dit och läsa om "nazistattack" i aftonlögnen dagen efter.”
På Stockholmspolisen vill man inte kommentera citatet och gör ännu inga kopplingar till att det rör sig om en nazistattack.
– Det är för tidigt för att dra några slutsatser om det. Men generellt kan jag säga att det är bekymmersamt om man börjar ge sig på den här typen av tillställningar.
Niklas Hill är däremot övertygad om att söndagens attentat var politiskt motiverat.
– Det är tämligen uppenbart att det var politiskt motiverat på något sätt. Sen huruvida de här personerna var organiserade eller intet vill inte jag spekulera i, utan det får polisen ta hand om.
Vad betyder den här händelsen för samtalet om och kampen för aborträtten tror du?
– Det visar ju att vi inte får ta aborträtten för given. Det finns folk som vill inskränka mänskliga rättigheter och kvinnors rätt till sin egen kropp och det är väldigt allvarligt. Själv tänker jag att det är väldigt viktigt att organisera sig och inte låta sig skrämmas.
