De sommarjobbar – som ninjor
Vad kan få fler unga att rösta? Vad vill de olika partierna göra för att förbättra skolan? Hur kan man utmana normer i vardagen? Under tre veckor arbetar ungdomar från västra Skåne med att diskutera dessa frågor. Resultaten kommer att presenteras i en app, en hemsida och en film.
Trots att det är en solig dag är det inomhus, i en av salarna på Kulturhuset Stenkrossen i Lund som fjorton ungdomar mellan 15 och 18 år från projektet Uppdrag Ninjas – Vi ska rösta sitter bänkade. Ungdomarna har genom sina hemkommuner Malmö, Lund och Landskrona fått möjlighet att under tre veckor arbeta med demokrati, valdeltagande och mänskliga rättigheter.
– Det är som att få betalt för en jättelång samhällslektion. Mina kompisar är chockade att jag kan ha det här som sommarjobb, säger Julia Emanuelsson.
Vid ett bord skapas en app där ett personlighetstet ska berätta vilket parti som passar dig, vid ett annat arbetar några med att skapa en valguide i storytellingformat där politiker får svara på frågor om miljö, skola, arbete och jämställdhet. En tredje grupp arbetar med att göra en film där de frågar vuxna vilka politiska frågor de tror att unga engagerar sig i. Den 3 juli ska allt vara färdigt och visas upp på en fest dit lokalpolitiker bjuds in.
Ismar Alibegovic hoppas att arbetet leder till att fler unga väljer att gå och rösta.
– Om du inte röstar har du inte gjort din röst hörd, och det finns risk att det kommer in partier som inte står för demokrati i riksdagen, säger han.
Tidigare under dagen har gruppen haft besök av en representant från Miljöpartiet som blev filmad när hon svarade på ungdomarnas frågor.
– Det är häftigt att märka att politikerna tar oss på allvar och faktiskt tar sig tid att svara. Man blir mer peppad att fortsätta engagera sig då, säger Julia Emanuelsson.
Sommarjobbet inleddes med tre dagars utbildning, där ledarna från Uppdrag Ninjas gick igenom olika normer, diskrimineringsgrunder och de mänskliga rättigheterna.
– Vi har inte fått lära oss om det här i skolan, så det har varit spännande att göra det nu. Utifrån det har vi skapat ett personlighetstest där du kan kolla hur mycket ninja du är, alltså en person som utmanar normer och bekämpar orättvisor underifrån, säger Samiye Tayoun.
Ungdomarna har inte själva valt att sommarjobba med Uppdrag Ninjas, utan blivit tilldelade platsen utifrån intresseanmälningar de har skickat in till sina kommuner.
– Det finns två olika grupper här. Dels de som redan är intresserade av politik och samhällsfrågor och vill hitta forum att utrycka det, och dels de som inte har tänkt i de här banorna innan. Det är lika spännande att lyssna på båda, säger Linn Alenius Wallin som är en av ledarna från Uppdrag Ninjas.
Vill få fler unga att rösta
Den 3 juni kl 18.30 äger Ninjafesten rum på Stenkrossen i Lund. Där kommer ungdomarna att presentera appen Ninja Quiz, Valguide för soffliggare och filmen Makten vs. Unga för politiker och allmänheten.
Materialet kommer också finnas på www.uppdragninjas.se. Där bloggar ungdomarna varje dag om vad de arbetar med.
Uppdrag Ninjas är ett projekt för och med unga som arbetar mot diskriminering och orättvisor. De har regelbundna träffar i Lund och Landskrona.
Vi ska rösta är ett projekt som vill öka valdeltagandet bland unga och utrikesfödda.

