Fria Tidningen

Fängelse för attackerna i Kärrtorp

Samtliga sju nazister från organisationen Svenska motståndsrörelsen som åtalats för våldsamt upplopp mot en antirasistisk demontration i Kärrtorp i december i fjol dömdes under onsdag förmiddag för brottet i Södertörns tingsrätt.

Tre personer dömdes till fängelse. En 29-årig man som är ledare för Svenska motståndsrörelsen i Stockholm dömdes till åtta månaders fängelse för våldsamt upplopp. Två 24-åriga män dömdes till sex månaders fängelse.

Övriga fyra personer har dömts till ungdomstjänst och ungdomsvård eftersom de är under 18 år.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Här är de alternativa EU-mötena

Den 17 november håller EU toppmöte i Göteborg. GFT listar alla manifestationer och event som hålls i samband med toppmötet.

Göteborgs Fria

Här kan du demonstrera på första maj

Arbetarrörelsens högtidsdag är snart här igen! Spana in GFT:s lista för tips på vad som händer under dagen; från första maj-tåg till fest och något däremellan.

Göteborgs Fria

© 2025 Fria.Nu