Recension


Fria.Nu

Erotiska recept ger mersmak på livet

För flera år sedan plockade jag i en liten bokhandel upp Niklas Darkes Kanintricket utan att veta någonting om den. Jag sträckläste den på plats och var överväldigad. Den var förlaget Inks första i en rad litterära julkalendrar som via e-post sprids till prenumeranter och varav vissa därefter har blivit böcker.

2007 hade turen kommit till Lydia Wistisen och hennes erotiska receptsamling, som nu har utkommit i bokform med titeln Lungmos: ett dussin recept. Efter smakprov på internet och efter deras jippo på årets Textmässa (de serverade mat från en naken ynglings kropp) var förväntningarna höga när jag fick boken i min hand.

Recepten är autentiska och hämtade från 1903 års Hemmets kokbok. Det är vitt skilda maträtter man lär sig om: köttbullar, kokt potatis och gös à la soto major. På ena sidan av uppslaget finns receptet och på andra en erotisk historiett signerad Wistisen. I några fall är det berättelser med få beröringspunkter till originalreceptet, andra gånger följer händelseförloppet samma mönster som i receptet.

Med den fantastiska liknelsen om de kuvade hemmafruarna som likt pressylta trycktes in i allt trängre formar, förklarar Wistisen i inledningen hur de frustrerade kvinnor som inte tilläts bejaka sina lustar fick utlopp för viss frustration i köket: ”Under receptens strikta yta anas en luden massa, ett erotikens undangömda nystan, rött och kletigt av blod och slem från tusentals hemmafruars bultande sköten och hjärtan. /…/ När utom i kökets privata sfär fick hon rista upp kalvhuvuden, bulta välformade köttbitar med fuktig klubba eller knäcka en bringa?”.

Resultatet blir en experimentell kokbok som osar av undertryckt sexualitet, och allt från homoerotiska fantasier mellan två män till kvinnlig onani ryms mellan dessa pärmar. Emilia Burgas vackra illustrationer visar också en sammansmältning mellan köksredskap och människa i en gränsöverskridande mörkt erotisk fantasi.

I dag drivs Ink av Amanda Forssblad och Gabriel Itkes, men grundades för tio år sedan av Björn Wiman, Aase Berg och Niklas Darke och har sedan dess varit i ständig förändring då det med jämna mellanrum går i arv till nya personer med nya idéer och därmed aldrig riskerar att stagnera. Ink har också fått mig att som ett barn vänta med stor spänning på årets julkalender.

Fakta: 

Litteratur

Lungmos: ett dussin recept

Författare Lydia Wistisen Illustratör Emilia Burga Förlag Ink

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Underlig och paradoxal textsamling

Recension

Världen är ett sinnessjukhus som olyckligtvis inte går att stänga. Människomassan är en mentalpatient och slutet för den mänskliga rasen är oundvikligt i Guido Ceronettis preapokalyptiska textsamling Kroppens tystnad.

Göteborgs Fria

Patafysikens snåriga labyrint

Recension

Jag har gjort en del försök att greppa de imaginära lösningarnas vetenskap, studerandet av lagarna som styr undantagen: patafysiken. Detta främst genom läsning av texter av vetenskapens urfader Alfred Jarry och utan någon större framgång. Jag kan därför sympatisera med Mathias Nystrands försök i Antikvariatshandlaren i Visby och andra berättelser och hyser i början av läsningen hopp om att han ska kunna trassla ut en del av det snåriga.

Göteborgs Fria

Hyllning till framtiden

Recension

Det är en upprorisk och bråkig avantgarderörelse med Filippo Tommaso Marinetti i spetsen som 1909 lägger grund för både dadaismen och surrealismen med sitt manifest. Futuristerna uppmanar till brännandet av bibliotek, förstörandet av museer och ett totalt uppbrott mot alla tidigare traditioner. De hyllar snabbhet, teknik, krig och förkastar all form av moralism.

Tråkigt om fem spännande kvinnor

Recension

Boken Fem kvinnor som förändrade världen porträtterar fem starka kvinnor vars drivkraft varken var jämställdhet eller systerskap. Istället var det en vilja att förverkliga sig själv utan en tanke på att låta sig hållas tillbaka på grund av sin könstillhörighet.

© 2026 Fria.Nu