Fria.Nu

Tidelag förbjuds inte

Under tisdagen och onsdagen debatterade och beslutade riksdagen om en rad frågor angående djurskydd. Utanför stod Djurrättsalliansen och Djurens rätt och protesterade mot att miljö- och jordbruksutskottet ratat kravet på att förbjuda sex med djur.

– Motionen fick en förenklad beredning. Man hänvisade till beslutet som togs förra året om att avvakta regeringens beredning av Djurskyddsmyndighetens rapport från januari 2007, säger Anna-Lena Kileus, som handlagt motionen på miljö- och jordbruksutskottet.

På jordbruksdepartementet bekräftar man att ärendet om sexuella övergrepp på djur håller på att beredas. När det är klart är ovisst.

– Just nu tittar vi på gränsfallen där djurplågeri inte kan påvisas, säger Lisen Sjöling, departementssekreterare.

Men på Djurens rätt befarar man att det är ett led i en djurfientlig politik.

– Även andra motioner har avslagits, som importförbud mot kattskinn från Kina och sälskinn från Kanada, säger Stella Nordqvist på Djurens rätt.

Hon menar att lagen mot djurplågeri inte räcker för att skydda djur mot sexuella övergrepp. Enligt den lagen måste man bevisa att djuren har skadats fysiskt.

Djurrättsalliansen påpekar att under de senaste 25 åren har inte en enda person blivit dömd för djurplågeri efter sexuella övergrepp mot husdjur.

–Tvärtom har alla hundar som har omhändertagits för misstänkt djurplågeri på grund av sexuella övergrepp lämnats tillbaka till sina förövare, säger Daniel Nyberg.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

”Jag hoppas att jag kan vara en förebild”

Hon är det första kvinnliga kommunalrådet i Åsele. Och det yngsta. Linnéa Lindbergbrinner för landsbygdsfrågor med fokus på att ge ungdomar inflytande och mod att våga stanna kvar.

Landets Fria

Folkomröstning klubbad – men frågetecken kvarstår

Doroteaupproret

Det blir en folkomröstning i landstinget om neddragningarna i vården i Västerbotten. Men när den ska ske och vad som ska stå på valsedlarna är ännu oklart. Frilansjournalisten Karin Svanebro bevakade tisdagens fullmäktigedebatt i Umeå.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu