Fria.Nu

Tredje steg i jobbavdraget

Det går bra för Sverige. Det menar regeringen som i vårbudgeten aviserar ett tredje steg i jobbskatteavdraget.

FRIA TIDNINGEN Det går bra för Sverige. Det är det övergripande budskapet som regeringen presenterar i sin vårbudgetproposition.
- Allt fler människor kommer i arbete samtidigt som allt färre är arbetslösa, sjukskrivna eller i arbetsmarknadspolitiska åtgärder, säger finansminister Anders Borg i ett uttalande.
Regeringen skriver dock ned tillväxtprognosen något. Sveriges ekonomi förväntas växa med 2,3 procent årligen mellan 2008 och 2011. Trots det bedöms landets finanser som så starka att regeringen aviserar ett tredje steg i sitt jobbskatteavdrag. Dessutom ska villkoren för de pensionärer som har det sämst ställt förbättras.
Från oppositionen är kritiken som väntat hård. LO menar att jobbskatteavdraget är dyrt, ineffektivt och urholkar välfärden för arbetslösa och sjukskrivna. Miljöpartiet kritiserar investeringar i motorvägar och efterlyser krafttag för att möta klimathotet. Vänsterpartiet konstaterar i sin tur att Försäkringskassan får ett extra anslag på 15 miljoner kronor för att 'jaga' småbarnsföräldrar som fuskar med vab-dagar medan Skatteverket inte får utökade resurser för att bekämpa skattebrottslighet.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

EU utreder Sveriges vargjakt

En fråga från Miljöpartiets Europaparlamentariker Carl Schlyter har resulterat i att EU-kommissionen nu ska utreda den svenska licensjakten på varg.

Fria Tidningen

Högre hyror när allmännyttan ska ge vinst

Kommunala bostadsbolag ska drivas affärsmässigt och allmännyttans hyresnormerande roll avskaffas. Det föreslår regeringen i en lagrådsremiss. Nätverket för hyresgästernas boende trygghet menar att fältet därmed är fritt för en upptrappning mot marknadshyror.

Fria Tidningen

Sverige ska leda piratjakt i Somalia

Från och med april ska en svensk sjöstyrka leda EU:s antipiratoperation Atalanta utanför Somalias kust. Oppositionen hade velat se tydligare skrivelser om orsakerna bakom sjöröveriet men är ändå nöjd med beslutet.

Fria Tidningen

Analys: Rödgrönt samarbete färgar utrikespolitiken

De rödgröna har presenterat en gemensam utrikespolitisk överenskommelse. Dokumentet visar att Vänsterpartiet och Miljöpartiet har större inflytande över det rödgröna samarbetet än vad Folkpartiet, Centerpartiet och Kristdemokraterna har i alliansen.

Fria Tidningen

Utrikesdebatt i skuggan av riksdagsvalet

Det stundande riksdagsvalet gjorde sig tydligt påmint under mandatperiodens sista utrikespolitiska debatt. Såväl utrikesministern som den rödgröna oppositionens företrädare bjöd på både plakatpolitik som pajkastning blocken emellan.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu