Polens president fälld för hbt-förbud
I förra veckan fälldes Polens president Lech Kaczynski av Europadomstolen för mänskliga rättigheter för att ha förbjudit en hbt-parad. Förbudet stred mot tre artiklar i Europakonventionen: rätten till mötesfrihet, rätten att slippa diskriminering och rätten till snabb upprättelse.
– Det här är helt rätt, en spark i ändan på vår dumma regering, säger Martin Nick som driver den 'gayvänliga' restaurangen Forresters i Warszawas utkanter.
Den konservative presidenten Lech Kaczynski regerar sedan hösten 2005 Polen tillsammans med sin tvillingbror tillika premiärministern Jaroslaw Kaczynski. De grundade år 2002 partiet Lag och ordning som i dag samregerar med högerextrema Polska familjers förbund.
Det var när Lech Kaczynski var borgmästare i Warszawa som han förbjöd hbt-manifestationen Pride år 2004 och 2005. Pride genomfördes ändå och deltagare rapporterade om både brutalitet och vänlighet från ordningsmakten.
– Livet som gay i Polen är ganska normalt, vi har inga problem att vara ute på gatorna eller så. Men det är jobbigt när du hör på tv att politikerna hetsar mot homosexuella, säger Martin Nick.
– Presidenten vill ha en polisstat där allt är kontrollerat och jag gillar det inte. Vore det inte för restaurangen skulle jag flytta från Polen.
Det var den polska Stiftelsen för jämlikhet som anmälde president Kaczynski till Europadomstolen. Även Moskvas borgmästare Jurij Luzjkov har anmälts efter att han förra året stoppade en hbt-marsch och kallade den satanisk. Den polska regeringens hbt-rädsla stöds av fraktioner inom den polska kyrkan och i Ryssland har homofobisk politik stöd av den ortodoxa kyrkan.
Nästa lördag är det en hbt-parad igen i Warzawa. EU-parlamentet ska skicka en utredningsgrupp till Polen för att undersöka huruvida landet bryter mot EU:s antidiskrimineringslagar.
