Ungdomens hus i ekonomisk knipa
Ungdomens hus är i behov av pengar, något som fick Barn- och ungdomsnämndens ordförande Cecilia Forss (M) att erbjuda att kommunen tar över driften. Erik Pelling (S) är kritisk till en sådan lösning.
Styrelsen för Ungdomens hus upplever att de utan vidare förklaring fått avslag på sin ansökan från i höstas om extra föreningsbidrag från kommunen, trots att de tidigare blivit lovade det extra stödet på 180 000 kronor.
– Det bidraget behöver vi för att gå runt, säger Petter Larsson, ledamot i Ungdomens hus styrelse.
Efter att ha sänkt de båda anställdas löner, samt minskat anställningsgraden för en av dem, har föreningen nu ett överskott på 5 000 kronor i årets budget. Men då saknas fortfarande bidrag till de olika aktivitetsgrupperna. Så länge allt fungerar som det ska kan de flesta aktiviteter fortsätta mer eller mindre som vanligt, men så fort något går sönder eller tar slut kommer det att bli problem, menar Petter Larsson.
Förutom att det saknas pengar till den allmänna driften har Ungdomens hus redan väntat i ett par år på en handikappanpassning av husets två övre våningar – 2010 skulle hela Uppsala kommun vara tillgängligt för alla, men på Ungdomens hus var det bara bottenvåningen som anpassades, vilket Uppsala Fria skrev om i en artikel redan första mars som publicerades exklusivt för webben* med anledning av ett Torgmöte som representanter för föreningen arrangerade den andra mars i år.
Efter att föreningens ekonomiska problem uppmärksammats i TV4 Uppland gick Cecilia Forss, Barn- och ungdomsnämndens ordförande ut och erbjöd kommunens hjälp att driva huset.
– Jag är absolut villig att diskutera med dem om att vi skulle ha ett kommunalt övertagande, sa hon i TV4.
Erik Pelling (S), själv uppvuxen i Uppsala och med många minnen från Ungdomens hus, reagerade starkt på uttalandet.
– Ungdomens hus är unikt i Skandinavien för att det faktiskt drivs av ungdomar. Där finns en mängd olika aktiviteter som kommunen inte kan ordna för en så billig penning. Här får ungdomarna välja själva vad de ska göra, och de som varit aktiva i huset har vuxit något otroligt av det, säger han.
Han menar att det är en tradition bland moderater att inte stödja Ungdomens hus och att det tyder på en underliggande misstro mot husets verksamhet.
Cecilia Forss, för tillfället i USA, kommenterar via mejl att de inte har gett avslag på någon ansökan från Ungdomens hus, utan att alla ansökningar som registrerats har godkänts.
– Alla dessa beslut är delegerade till tjänstemän varför jag inte vet hur de resonerat. Men någon avslagen ansökan finns inte i diariet, skriver hon.
Hon menar att hon inte heller har sagt att kommunen ska ta över verksamheten, bara att hon är öppen att diskutera frågan.
För att uppmärksamma de ekonomiska problemen bjöd Ungdomens hus i måndags in till ett öppet möte. Enligt Petter Larsson var mötet både välbesökt – med flera kommunpolitiker på plats – och lyckat.
– Det gick så bra som det kunde göra, säger han, men påpekar också att han och hans kollegor i föreningen är vana vid att få löften som inte infrias.
Även ett möte med de ansvariga tjänstemännen på kommunen var inbokat i veckan, men ställdes in av tjänstemannen i fråga.
<h2><span class="bold">Relaterade artiklar: </span><a href="uppsalafria.nu/artikel/96682">Ungdomens hus vill ha dialog med kommunen</a></h2>
