Fria Tidningen

Piratpartiet klipper bandet med Pirate Bay

Piratpartiet lyckades komma undan en rättstvist med Rättighetsalliansen samtidigt som Pirate Bay lever vidare i cyberrymden. Två systerpartier har nu tagit över internetleveransen till sajten. Men Anna Troberg kommer fortsätta kämpa mot upphovsrättsindustrin.

Det var i förra veckan som Rättighetsalliansen i ett brev krävde att Piratpartiet skulle sluta leverera internet till Pirate Bay. I brevet hotade Rättighetsalliansen att gå till domstol om partiet inte lydde och Piratpartiet riskerade att hamna i en dyr rättsprocess med oklar utgång. I tisdags klippte Piratpartiet internetåtkomsten till Pirate Bay. Istället tog två systerpartier över leverantörskapet, det nybildade norska Piratpartiet och det katalanska Piratpartiet. Enligt Anna Troberg ville Pirate Bay hjälpa Piratpartiet och fixade på egen hand de två nya internetleverantörerna.

– Vi är extremt glada över att norska och katalanska Piratpartierna har tagit över stafettpinnen, säger hon.

Men Anna Troberg säger att hon inte kommer släppa Rättighetsalliansens hot. Hon är upprörd över hur aktörer med mycket pengar och stora resurser använder civilrätten till sin fördel. Nu vill hon ta detta till en högre nivå.

– När Rättighetsalliansen hotar om att gå till domstol mot vårt parti ser jag det som utpressning. Civilrätten missbrukas och det vill vi lyfta upp till diskussion, säger hon.

Uppmärksamheten i media och Pirate Bays byte av internetleverantör har bara varit positiv för Piratpartiet, menar Anna Troberg. Men om Piratrörelsen inte hade slutit upp bakom dem hade partiet inte klarat sig lika bra, tror hon.

– Det här visar att Piratrörelsen har mognat mycket de senaste åren. All uppmärksamhet har också gett det norska Piratpartiet ett riktigt uppsving inför valet i Norge.

Fria Tidningen har försökt nå Rättighetsalliansen för en kommentar. Till Svenska Dagbladet säger Sara Lindbäck, jurist på Rättighetsalliansen, att hon är nöjd över att det svenska Piratpartiet gett upp sin roll som internetleverantör åt Pirate Bay och att brevet endast syftade till just detta, att få partiet att upphöra med att ge internetåtkomst åt fildelningssajten.

– Det har inte något att göra med deras partipolitik över huvud taget. Men ett parti har ingen fribiljett att begå brottsliga handlingar, säger hon till SvD.

Anna Troberg däremot ser sitt eget parti som vinnare i tvisten.

– Rättighetsalliansen ville uppnå två saker med detta. Att stänga ner Pirate Bay och att försämra läget för Piratpartiet. De har misslyckats kapitalt.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Astrahundarna flyttas för nya försök

Försökshundarna från Astra Zeneca ska få nya hem. Men ingen ändrad livssituation. I veckan har flera hundar flyttats till Mölndal och Storbritannien för fortsatta djurförsök. En representant för Djurrättsalliansen, som vill vara anonym, är upprörd. "Det här är ett stort företag som har agerat fruktansvärt illa."

Fria Tidningen

Skyddsjakten på varghonan stoppad – igen

Godkänd skyddsjakt, överklagan och inhibition. Tvisten kring varghonan i Junsele tycks inte ha något slut. En andra omgång av överklagan och stoppad jakt har precis tagit sin början.

Fria Tidningen

EU-regler kan hindra förbud mot stråförkortningsmedel

Stråförkortningsmedel som används på spannmål är omdiskuterat. Spannmålsprover visar sig innehålla för höga resthalter av medlen. Nu pågår en diskussion inom regeringen om att införa ett förbud. Men EU:s konkurrensregler kan sätta stopp för det.

Fria Tidningen

Allt fler livsmedel innehåller kemikalier

Vår mat innehåller allt mer rester från bekämpningsmedel. Vindruvor, jordgubbar och spannmål är några av de giftigaste och mest kemikalietäta livsmedlen. Det visar en ny rapport från Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet, EFSA.

Fria Tidningen

Stora brister i statistiken över förvarstagna barn

Nya siffror som Fria Tidningen har fått från Migrationsverket visar att 14 barn förra året satt i förvar längre än vad lagstiftningen tillåter – ett av dem i över 60 dagar. Efter flera motstridiga besked från verket menar nu förvarsexperten Niclas Axelsson att statistiken är direkt felaktig.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu