Uppsala Fria

Kvinnorna som musiken glömde bort

Vilken roll har kvinnliga musiker egentligen spelat i musikhistorien? Hur står det till med jämställdheten i dagens musikbransch? Författaren och musikern Marie Selander besökte Grand den 30 oktober för att hålla ett föredrag om osynliggörandet av kvinnliga musiker.

Ett 40-tal besökare sitter och tittar på det youtubeklipp som kvällens föredragshållare Marie Selander visar. Det är ett klipp ur ett svenskt musikprogram från 1967. Publiken får ta del av bandet Nursery Rhymes som uppträder i en tevestudio tillsammans med ett par gogo-dansare. Snabba klipp på bandmedlemmarna varvas med väldigt intima närbilder pådan sarna.

– Nå, vad tror ni? Är det en man eller kvinna bakom kameran, frågar Marie Selander publiken och får en del skratt som svar.

Författaren till boken Inte riktigt lika viktigt och den tidigare frontfiguren i 60-tals-bandet Nursery Rhymes, Marie Selander, är på besök i Uppsala för att prata om sina snart 50 år som aktiv musiker i den svenska musikbranschen.

Vad är då skillnaden för unga kvinnor idag jämfört med hur det var när hon började spela i mitten på 60-talet?

– Jag ställde mig på scenen 1964 för första gången och jag trodde aldrig i mitt liv att det skulle se ut som det gör nu, 2012, och att så lite skulle ha hänt. Under 70-talet lyftes kvinnor inom musiken fram och vi inom kvinnorörelsen trodde att i och med detta så skulle historien ändras. Men det som förvånar mig är att den inte gör det utan det är ett fortsatt kontinuerligt osynliggörande av kvinnliga musiker.

Enligt Marie Selander så glöms de viktiga och begåvade kvinnliga musikerna medvetet bort och de omnämns därför inte i historieskrivningen.

– Vem kan nämna en kvinnlig bluessångerska? Eller en kvinnlig jazzmusiker, frågar hon publiken retoriskt utan att få något svar.

Under föredragets gång visar hon fler videoklipp och spelar upp musikstycken från bortglömda kvinnliga musiker som hon tycker borde ha förtjänat en viktig del i musikhistorien. Men då, menar hon, män hellre väljer att skriva om andra män, så har historiens alla kvinnor som bidragit till musikens utveckling i världen inte fått den uppmärksamhet de borde ha fått.

– Historieböckerna ser ut som de gör. Dagens unga musiker vet ingenting om 80-talets tjejpunkband och de i sin tur visste ingenting om oss som spelade på 60-talet. Detta händer liksom hela tiden, osynliggörandet som är en härskarteknik. Det patriarkala systemet talar om för oss hur vi ska vara. Dikterar vad som är normen för kvinnor och män.

Kvinnorna saknas helt och hållet i historieskrivningen och Marie Selander efterfrågade en bok i ämnet men fann ingen utan bestämde sig att skriva boken själv. Boken Inte riktigt lika viktigt släpptes den 8 mars i år och är en genomgång av den kvinnliga musikhistorien. Författaren gör en djupdykning i ämnet och tittar på hur kvinnliga musiker har behandlats av samhället och vilken roll de har haft. Publiken på Grand ställer engagerade frågor och undrar hur man ska kunna ändra den skeva könsfördelningen som alltjämt råder inom musikindustrin.

– Först och främst behövs det förebilder för alla unga kvinnor som vill ägna sig åt musik. De kvinnliga musikerna behöver även bilda sina egna nätverk precis som männen alltid har gjort. Men det är viktigt att förstå att detta inte är en kvinnofråga utan en mänsklig fråga. Det är en fråga för alla kön.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Fanny och Alexander har hittat hem igen

Väntan är över. Den episka sagan om stora förändringar i livet och den mödosamma vägen tillbaka sätts för första gången upp i Uppsala. Berättelsen om Uppsalafamiljen Ekdahl har nu fått nytt liv genom teaterchefen och regissören Linus Tunström.

Uppsala Fria

Världskänd – okänd

Prisad, uppmärksammad och en kontroversiell och obekväm röst i den offentliga debatten. Hon skapar diskussion med sina filmer runtom i världen medan hon i sin nuvarande hemstad Uppsala är okänd av de flesta. Uppsala Fria har träffat den finska dokumentärfilmaren Mervi Junkkonen.

Uppsala Fria

Konstnärsdrömmar med rätt att existera

Alla ska ges möjlighet till kreativt skapande. Dagligverksamheten Konstbruket i Ekeby har sedan tre år tillbaka fungerat som en konstnärlig verkstad för personer med funktionsnedsättningar. Verksamheten har gett Uppsala en ny och spännande konstinjektion med flertalet utställningar och framträdanden.

Uppsala Fria

”De enda vinnarna är bankerna”

Varför uppstår ekonomiska kriser och hur ska det egentligen gå för de så skuldtyngda europeiska länderna? Professorn Mats Persson vid Stockholms universitet höll den 29 november ett föredrag i universitetshuset i Uppsala om den europeiska skuldkrisen.

Uppsala Fria

Inte lätt att vara Elvis i Uppsala

Hennes säregna stil och bitska samhällskommentarer har gått få förbi. Serietecknaren och förre detta Uppsalabon Nina Hemmingsson berättar om staden hon växte upp i, om sitt konstnärskap och vilken betydelse hennes mest kända figur har för henne.

Uppsala Fria

© 2026 Fria.Nu