Debatt


Stig Broqvist
Fria Tidningen

Sverige är inte någon rättsstat

När Julian Assange beviljas politisk asyl av Ecuador, som kritiserar den bristande rättssäkerheten i Sverige, så behandlas detta i Fria Tidningen i en liten artikel med rubriken ”UD ifrågasätter Ecuadors asylskäl” lördagen 18/8. Större delen av artikeln återger okritiskt UD:s presschefs och utrikesministerns påståenden om att Assange inte kan utlämnas till USA, eftersom där finns dödsstraff.

Hyckleriet borde avslöjas. Sverige lät ju för cirka 10 år sedan CIA gripa två oskyldiga personer och utvisa dem till Mubaraks Egypten mot värdelösa ”försäkringar” om att de inte skulle torteras. Polis har stormat in i palestiniers hem i Göteborg och brutalt gripit oskyldiga. Polis sätter in stora resurser på att gripa personer, som inte gjort sig skyldiga till annat än att ha flytt från krig och förtryck och hållit sig gömda. Det senare belystes på ett bra sätt i artikeln ”Kritik mot gripande av papperslösa ungdomar”.

Men Assage är misstänkt för våldtäkt invänder kanske någon. Visst, men varför förhördes han inte när han var i Sverige? Istället lade man ner målet. Sedan återupptogs det när han var i England. Om det så kallade rättsväsendet i Sverige vore intresserat av att få fram sanningen, varför skickar man inte personer som kan förhöra honom i London?

På samma sätt som man inte kan utesluta våldtäkt, kan man inte utesluta att han utsatts för en konspiration av personer som går USA:s ärenden. Att använda sex är en klassisk metod för att sätta dit personer inom underrättelsetjänst och spioneri. Vi ska ju inte glömma att Assange avslöjat mycket allvarliga brott av världens värsta terrorist, USA. Han har verkligen anledning att frukta för sitt liv. Om inte Sverige blivit en sådan lydstat till USA, så hade våldtäktsmisstankarna kunnat utredas ordentligt. Eftersom Sverige inte är någon rättsstat, är jag glad att Ecuador beviljat honom asyl.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Frihet i en liten ask

Vi ska hinna arbeta 40 timmar i veckan, ta hand om våra barn och samtidigt ta ställning till allt fler saker allt oftare, skriver Joakim Risberg, som ifrågasätter det rådande frihetsbegreppet.

Fria Tidningen
Debatt
:

Marknadsindoktrinering!

REPLIK: MARKNADSEKONOMI Svar på Lars-Erik Cederstavs debattinlägg ”Visst är marknaden demokratisk” 17/9. Demokrati, folkstyre, innebär ju bland annat att varje person har en röst vid politiska val. Så är det inte i marknadsdemokrati, utan vi har olika, ja rent av väldigt olika många röster. Lars-Erik Cederstav säger: ”Marknadsekonomi innebär ju att folket styr ekonomin”. EU har nu för att skydda den fria marknaden förbjudit svenska myndigheter att informera om att närproducerat är bra för klimatet. Jag tror inte att sådana beslut är i enlighet med folkets vilja.

Fria Tidningen

© 2025 Fria.Nu