Fjärilarna visar vägen?
I trakterna av Fukushima har man hittat ett signikativt antal muterade fjärilar. På SVTs hemsida står: ”Vi har nått den fasta slutsatsen att strålningen från Fukushima skadat fjärilarnas gener, säger Joji Otaki från Ryukyu-universitetet i Okinawa. Forskarna oroar sig för att fler arter kan ha påverkats av strålningen. Resultaten har publicerats i tidskriften Scientific Reports.”
Professor Wojcik, Stockholms universitet, uttrycker förvåning, denna art skulle inte vara känslig för strålning. Men enligt honom ska detta inte påverka vår syn på säkerheten.
Det handlar om en särskilt känslig fjäril och inte om människor. Vi har gott om data om strålningens effekter på människor säger han.
Trösterikt, månne, för den som inte är orolig för att Wojcik kommer att bli lika förvånad över effekterna på människor som han är överraskad över effekterna på fjärilar. Men innan de effekterna märks har det gått ett och annat decennium, så tuta och kör, utan evidens ingen oro!