Göteborgs Fria

Färdtjänsten överklagar inte

Färdtjänsten överklagar inte Datainspektionens beslut om att verksamheten har brutit mot personuppgiftslagen.

Som GFT tidigare skrivit har Datainspektionen, DI, beslutat att Färdtjänsten i Göteborg bryter mot personuppgiftslagen, PUL, och därför måste arkivera delar av sitt material. Nu väljer Färdtjänsten att inte överklaga och rättar sig därmed efter beslutet. Nu ska man se över sina rutiner.

– Jag har föreslagit en träff med regionarkivet och DI och inväntar svar, säger Lise-Lotte Antonsson, it-chef på Färdtjänsten.

– Vi tar inte bort något utan det ska arkiveras. Vi måste nu komma fram till vilket sätt vi ska göra det på. Vi har ju haft den här rutinen i alla år och nu vill vi göra det på det sätt som de (DI) vill, säger hon.

Datainspektionen har ännu inte satt upp någon tidsram för när arbetet ska vara klart.

– De måste få en rimlig chans att lösa det här. Det är ju en it-lösning som krävs och det kan ta ett tag. Vi avvaktar men kommer att vara behjälpliga om det behövs, säger Ulrika Harnesk, jurist på DI och den som lett granskningen.

5 Detta har hänt

• Synskadades Riksförbund anmälde Färdtjänsten till Datainspektionen, DI, i september 2010, efter upptäckten att Färdtjänsten lagrar stora mängder information om sina resenärer.

• Den 11 januari i år beslutade DI att Färdtjänsten bryter mot PUL.

• I veckan vann DI beslut laga kraft.

Fakta: 

GFT 21/1.

Detta har hänt

• Synskadades Riksförbund anmälde Färdtjänsten till Datainspektionen i september 2010, efter upptäckten att Färdtjänsten lagrar stora mängder information om sina resenärer.

• Den 11 januari i år beslutade Datainspektionen att Färdtjänsten bryter mot PUL.

• I veckan vann Färdtjänstens beslut laga kraft.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

© 2026 Fria.Nu