Fria Tidningen

Coop ser över krav på israeliska leverantörer

För någon månad sedan publicerade Palestinagrupperna i Sverige en rapport som visar att Coop samarbetar med företag som bedriver verksamhet på ockuperad palestinsk mark. Då tillbakavisade Coop kritiken. Nu tvingas företaget delvis att backa.

I januari släppte Palestinagrupperna i Sverige, PGS, en rapport som visar att Coop samarbetar med israeliska företag som bedriver verksamhet på ockuperad palestinsk mark. Det gäller bland annat kolsyremaskinstillverkaren Soda Stream International och statligt ägda Carmel Agrexco. Då förnekade Coop att företagen skulle bedriva sådan verksamhet. Men nu har de ändå valt att se över sina riktlinjer när det gäller krav på leverantörerna i förhållande till folkrätten. Johanna Wallin, PGS, välkomnar beslutet.

– Det är positivt att de väljer att se över det här men samtidigt är det tråkigt att de ska presentera arbetet först på stämman senare i vår. Det innebär att medlemmarna inte har möjlighet att ta del av de besluten som tas innan stämman, säger hon.

Kooperativa förbundets stämma kommer hållas först i april och Johanna Wallin är orolig för att ledningen kommer försöka att tysta den kritik som varit.

– Vi vet från tidigare att de har försökt tysta det genom att inte ge någon respons på kritiken. Vi har ställt flera detaljerade frågor till ledningen om det här men inte fått svar. De har istället gått ut med generella uttalanden om att de till exempel inte bojkottar enskilda läder.

Enligt Magnus Nelin, presschef på Kooperativa förbundet, KF, handlar det här i första hand inte om att göra några ändringar i de riktlinjer som finns.

– Vi arbetar aktivt med frågan för att förtydliga kravbilden som vi har på leverantörerna och förmedla det till våra medlemmar. Sedan kommer vi att presentera förslag på stämman om hur vi ska fortsätta arbetet framöver, säger han.

Vad kan ni ta till för åtgärder för att garantera att era produkter inte kommer från företag som bedriver verksamhet på ockuperad mark?

– Vi bojkottar inte enskilda länder utan vi arbetar för att se till så att leverantörerna lever upp till de krav som vi har. Sedan är det viktigt att medlemmarna ska kunna göra ett aktivt val i butikerna och då kan man tänka sig att arbeta med bättre märkning i butikerna.

Och PGS kommer fortsätta arbeta för att pressa Coop och KF.

– Det handlar främst om att informera människor om hur det ser ut, men vi kommer också fortsätta att kräva konkreta svar från Coop och KF, säger Johanna Wallin.

Vad kan man göra som konsument?

– Framför allt kan man prata med butikscheferna i de butiker som man själv handlar i och säga att man inte vill köpa produkter som kan komma från ockuperade områden. Många butiker tar på rutin in de billigaste produkterna men om de ser att det inte är lönsamt och konsumenterna slutar köpa de produkterna så slutar de köpa in det.

Fakta: 

<h2><a href="http://www.fria.nu/artikel/89044">Coop stoppar<br>inköp av<br>kolsyremaskin</a></h2>

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Coop stoppar inköp av kolsyremaskin

Coop har valt att stoppa alla inköp av kolsyremaskinen Soda Stream. Uppgifter, från bland annat Palestinagrupperna Sverige, PGS, visar att delar av produkten tillverkas på ockuperat palestinskt område på Västbanken. Coop håller fast vid att produkterna tillverkas i Kina men ser det som nödvändigt att göra en utredning.

Fria Tidningen

Coop förnekar samröre med företag på ockuperad mark

I en ny rapport har Palestinagrupperna i Sverige, PGS, granskat Coop:s samarbete med israeliska företag. Rapportförfattaren Jonatan Stanczak berättar att samarbetsparterna bedriver verksamhet på palestinskt ockuperat område. Coop själva avvisar påståendet.

Fria Tidningen

Lånegarderoben ett försök att skapa en hållbar klädkonsumtion

När idén om ett klädbibliotek föddes var tanken att presentera det som ett konstnärligt projekt. I dag finns verksamheten Lånegarderoben i egen lokal och har omkring 90 medlemmar. Initiativtagarna vill bryta ägandet som statussymbol och kombinera mode och klädintresse med miljömedveten konsumtion.

Stockholms Fria

Swedwatch: etik för dyrt för svenska kaffeföretag

Sveriges största kafferosterier Kraft foods och Nestlé får kritik från Swedwatch. Enligt en nysläppt rapport har företagen inte gjort tillräckligt för att minska missförhållanden för kaffeproducenterna i Brasilien. Men Nestlé tycker inte att kritiken är befogad.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu