Frivilligt engagemang – nyckeln till Roskildefestivalens framgång
Frivilligarbetarna är Roskildefestivalens hjärta. Nästa år vill EU främja det aktiva medborgarskapet, något som Roskildefestivalens konferens Backstage tog fasta på.
– Roskildefestivalen bygger på starka ideal och en stark berättelse, sa Esben Danielsen, utvecklingschef på Roskildefestivalen till konferensdeltagarna som träffades i samband med den pågående festivalen.
Det är Roskildefestivalen som arrangerar Backstage, en mötesplats för eventbranschen och upplevelseindustrin. Under konferensdagen den 30 juni diskuterades frivilligarbetets roll i samhället, på flera olika nivåer.
Varje år ställer 25 000 människor upp som volontärarbetare på festivalen, och det är dessa människor som utgör festivalens hjärta, menade Esben Danielsen.
– Volontärerna känner ”att det är jag som gjort det här möjligt – det är min festival” , sa Esben Danielsen.
På tisdagskvällen gick som bekant Hultsfredsfestivalen i konkurs. Vad har Roskilde gjort rätt, och vad gick Hultsfred bet på?
Esben Danielsen korta svar på den frågan var att Hultsfredsfestivalens grundprinciper är bra, men att festivalen på senare år har byggt för mycket på att skapa lönsamhet, och för lite på engagemang.
Under dagen diskuterades det att det just nu är en boom för frivilligarbete i Danmark. Fler äldre människor och färre unga i befolkningen är två orsaker till att danskarna under ett antal år debatterat hur den danska välfärdsmodellen ska överleva. De danska kommunerna ansvarar i dag för att utforma en egen politik kring frivilligarbete, berättade Gert Jessen från konsultbyrån Wisemind.
– En nackdel med detta är att kommunen i spartider kan komma att förlita sig på frivilliga insatser, sa han.
Karl Kjær Bang från den vänsterorienterade idéverkstaden Cevea ser en stor potential för frivilligarbete, eftersom det inte är politikerna utan medborgarna som har de goda idéerna, sa han.
Men han menade också att det är viktigt att vara medveten om riskerna.
– Frivilligarbetet ska vara ett komplement som kan ge positiva effekter, och får inte vara en orsak till att skära ner i den offentliga sektorn, sa Karl Kjær Bang.
