Fria Tidningen

Barnen ska lära sig mer i förskolan

Förskolan ska bli mer som en vanlig skola. Regeringen, med utbildningsminister Jan Björklund i spetsen, vill att barnen ska lära sig mer matematik och svenska.

En ny läroplan för förskolan är på gång. Den borgerliga alliansen lanserade redan för två år sedan planerna på att satsa mer på kunskap och inlärning i förskolan. Barnens naturliga lust att lära tidigare inte tagits tillvara fullt ut, anser de borgerliga. Därför ska det pedagogiska arbetet i förskolorna förstärkas.

Skolverket har utarbetat ett förslag till en ny läroplan för förskolan som blev klart i höstas. I den nya läroplanen ska förskolornas pedagogiska arbete förstärkas. Leken och barnens lust att lära är medlet för att få barn att lära mer matematik och språk. Även teknik och naturvetenskap är ämnen som regeringen vill att barnen ska lära sig mer om i förskolan.

För att barnen ska lära sig mer behöver personalen kunna mer. Förskollärarnas kompetens i matematik, naturvetenskap och teknik ska höjas. De här områdena har hittills varit eftersatta i förskolan, skriver Skolverket i sin rapport till regeringen.

Till sommaren hoppas regeringen kunna besluta om en ny, reviderad läroplan för förskolan.

Fakta: 

SKolan förändras

Skolverket ska under åren 2010-2012 implementera ett antal reformer inom skolans värld. Förutom den kommande reformerade och förtydligade kursplanen för förskolan gäller det bland annat också reformerade kursplaner och kunskapskrav inom grundskolan, svenskundervisning för invandrare, den nya gymnasieskolan inklusive den gymnasiala vuxenutbildningen, den nya betygsskalan och den nya skollagen.

Källa: Utbildningsdepartementet

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Vinterkylan kryper in i lägenheterna

Den kalla vintern stannar inte utanför stugknuten, många hyresgäster fryser just nu i sina lägenheter och Hyresgästföreningen och miljöförvaltningen i Malmö stad tar emot en ström av klagomål från frusna Malmöbor som är missnöjda med att deras hyresvärdar inte höjer värmen.

Skånes Fria

Rödgröna tar upp kampen mot oseriösa värdar

De rödgröna i Malmö lovar hårdare tag för att få bukt med fastighetsägare som låter sina hyresrätter förfalla.”Det är ju så cyniskt eftersom det här ofta drabbar människor som inte har råd att flytta någon annanstans”, säger Hanna Thomé, kommunalråd (V).

Skånes Fria

”Politikerna borde markera starkare”

Starkare markeringar från politikerhåll mot rasism och våld, och mer mobilisering från intresseorganisationer och samhällsinstitutioner. Det efterlyser Babak Rahimi som under många år arbetat med antirasistiska frågor.

Skånes Fria

Sandras och Alex verklighet

”Välkommen till verkligheten” står det klottrat på väggen i trappuppgången. Här bor Sandra Jönsson och Alex Tajik, och verkligheten för dem är en sliten och illaluktande fyrarummare.

Skånes Fria

De vill öka pressen på hyresvärdarna

Hyresgästföreningen och miljöförvaltningen i Malmö stad hårdsatsar nu på Seved. Förebyggande kontroller och dörrknackning i området är recepten, efter lärdomarna från Herrgården. Men Gaston Varas i Hyresgästföreningens lokala Sevedsgrupp är inte nöjd.

Skånes Fria

© 2026 Fria.Nu