Skånes Fria

Fler förskolor jobbar med miljöfrågor

Allt fler skolor i Malmö och Skåne satsar på miljöarbete. Målsättningen från politiker är att Malmö ska bli ledande vad gäller kunskap och lärande om hållbar utveckling.

Med märkningen Grön Flagg ska nu alla förskolor i stadsdelen Centrum med i miljöarbetet. Tillsammans med stiftelsen Håll Sverige rent jobbar kommunen för att med Grön flagg som verktyg få in hållbar utveckling och kretsloppstänkande i förskolor och skolor.

Och intresset från skolorna ökar. Nu arbetar 106 förskolor i Malmö med Grön flagg, många av dem har gått med det senaste året, berättar Anna Normann från Håll Sverige rent.

Tanken är att miljöhänsynen ska genomsyra både den pedagogiska verksamheten med barnen och rent praktiskt så att skolorna till exempel sopsorterar.

– Jämfört med andra miljösamordningsverktyg så kan jag säga att Grön flagg är överlägset att jobba med. Det är så konkret och även små barn kommer in i processen, säger Bodil Johansson som arbetar med lärande för hållbar utveckling på miljöförvaltningen i Malmö stad.

– På det här sättet involverar man barnen och det är en förutsättning för att det ska bli bra, säger Bodil Johansson.

Stiftelsen Håll Sverige rent samarbetar med skolor i hela Sverige om Grön flagg, totalt deltar 2 000 skolor. De som är intresserade får anmäla sitt intresse och komma in med en handlingsplan. Sedan godkänns handlingsplanen av Håll Sverige rent, och det praktiska arbetet drar igång. Efter ett halvår ska den skola som deltar redovisa vad de gjort och då får de också sin miljöcertifiering, sin gröna flagga.

De fokusfrågor som skolorna kan jobba med inom Grön flagg är kretslopp, klimat och energi, vattenresurser, den egna närmiljön samt det nytillkomna temat konsumtion. Där får barnen resonera kring hållbar utveckling och sin egen konsumtion av prylar och kläder.

Under ett år har Håll Sverige rent arbetat för att utöka och stärka det regionala miljömålsarbetet i skolor och förskolor. De har haft stöd av Region Skånes miljövårdsfond och ett av målen har varit just att öka antalet skolor med Grön flagg.

Bodil Johansson på miljöförvaltningen konstaterar att den här sortens miljöarbetet efterfrågas alltmer. Tidigare var det ofta enskilda lärare med ett miljöintresse som anmälde intresse, nu får hon i stället förfrågningar från skolledare och rektorer. Och alltfler gymnasieskolor går med i arbetet.

– Jag är glatt överraskad över att gymnasieskolorna också är inne på det här med Grön flagg nu, säger Bodil Johansson.

5 106 skolor och förskolor i Malmö är med i Grön Flagg idag. Utav dessa har 48 stycken blivit certifierade, de andra arbetar för att bli det.

I Skåne finns totalt 402 skolor och förskolor med i Grön Flagg-samarbetet.

• Grön Flagg startade 1996 av stiftelsen Håll Sverige rent. Alltfler skolor går nu med i miljösamarbetet. På drygt två år har 117 skolor i Skåne anslutit sig. I stadsdelen Centrum i Malmö är Grön Flagg-samarbetet en prioriterad fråga – fler förskolor och skolor ska med, enligt stadsdelsfullmäktige.

Fakta: 

106 skolor och förskolor i Malmö är med i Grön Flagg idag. Utav dessa har 48 stycken blivit certifierade, de andra arbetar för att bli det.

I Skåne finns totalt 402 skolor och förskolor med i Grön Flagg-samarbetet.

Grön Flagg startade 1996 av stiftelsen Håll Sverige rent. Alltfler skolor går nu med i miljösamarbetet. På drygt två år har 117 skolor i Skåne anslutit sig. I stadsdelen Centrum i Malmö är Grön Flagg-samarbetet en prioriterad fråga – fler förskolor och skolor ska med, enligt stadsdelsfullmäktige.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Vinterkylan kryper in i lägenheterna

Den kalla vintern stannar inte utanför stugknuten, många hyresgäster fryser just nu i sina lägenheter och Hyresgästföreningen och miljöförvaltningen i Malmö stad tar emot en ström av klagomål från frusna Malmöbor som är missnöjda med att deras hyresvärdar inte höjer värmen.

Skånes Fria

Rödgröna tar upp kampen mot oseriösa värdar

De rödgröna i Malmö lovar hårdare tag för att få bukt med fastighetsägare som låter sina hyresrätter förfalla.”Det är ju så cyniskt eftersom det här ofta drabbar människor som inte har råd att flytta någon annanstans”, säger Hanna Thomé, kommunalråd (V).

Skånes Fria

”Politikerna borde markera starkare”

Starkare markeringar från politikerhåll mot rasism och våld, och mer mobilisering från intresseorganisationer och samhällsinstitutioner. Det efterlyser Babak Rahimi som under många år arbetat med antirasistiska frågor.

Skånes Fria

Sandras och Alex verklighet

”Välkommen till verkligheten” står det klottrat på väggen i trappuppgången. Här bor Sandra Jönsson och Alex Tajik, och verkligheten för dem är en sliten och illaluktande fyrarummare.

Skånes Fria

De vill öka pressen på hyresvärdarna

Hyresgästföreningen och miljöförvaltningen i Malmö stad hårdsatsar nu på Seved. Förebyggande kontroller och dörrknackning i området är recepten, efter lärdomarna från Herrgården. Men Gaston Varas i Hyresgästföreningens lokala Sevedsgrupp är inte nöjd.

Skånes Fria

© 2026 Fria.Nu