Uppsala Fria

Sverigedemokrat avgår efter narkotikadom

I måndags fälldes Sverigedemokraternas ersättare i Uppsala kommunfullmäktige, Joakim Ramqvist Hallin, för narkotikabrott. Nu lämnar han det främlingsfientliga partiet med omedelbar verkan.

 

Mot sitt nekande dömdes Sverigedemokraternas ersättare i Uppsala kommunfullmäktige, Joakim Ramqvist Hallin, i måndags till dagsböter för narkotikabrott. Redan på söndagen meddelade dock Sverigedemokraternas Upplandsdistrikt att Joakim Ramqvist Hallin lämnar sina politiska uppdrag samt har sökt utträde ur partiet.

”Sverigedemokraterna i Uppsala har under de senaste dagarna informerats av en av våra aktivister, Joakim Ramqvist Hallin, att han har fällts för brott på flera punkter. Detta är givetvis helt oacceptabelt för någon som vill företräda Sverigedemokraterna”, skriver partiet i ett pressmeddelande.

De brott som åsyftas är smuggling och misshandel. Joakim Ramqvist Hallin dömdes år 2007 – då han hade politiska uppdrag i Uppsala – för att ha smugglat in dopingpreparat från utlandet. År 2000 dömdes han för misshandel av sin dåvarande sambo.

Sverigedemokraternas ordinarie ledamot i Uppsala, Joakim Larsson, menar att händelserna påverkar partiets trovärdighet inför höstens val.

– Utan tvekan. Det är ju självklart att om en person blir avslöjad med att ha begått så här pass grova brott så påverkar det ju oss negativt.

 

Vad hade hänt om Joakim Ramqvist Hallin inte självmant lämnat partiet?

– Det vill jag inte spekulera i. Han begärde utträde. 

 

Strängare straff är en av Sverigedemokraternas profilfrågor, och i partiets kriminalpolitiska handlingsprogram går det bland annat att läsa följande:

”Särskilda resurser skall sättas in i kampen mot narkotikan. Distribution skall straffas med tanke på handlingens konsekvenser för de beroende, och missbruk skall leda till tvångsvård.”

 

Uppsala Fria Tidning har sökt Joakim Ramqvist Hallin för en kommentar, utan resultat.

 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

EU utreder Sveriges vargjakt

En fråga från Miljöpartiets Europaparlamentariker Carl Schlyter har resulterat i att EU-kommissionen nu ska utreda den svenska licensjakten på varg.

Fria Tidningen

Högre hyror när allmännyttan ska ge vinst

Kommunala bostadsbolag ska drivas affärsmässigt och allmännyttans hyresnormerande roll avskaffas. Det föreslår regeringen i en lagrådsremiss. Nätverket för hyresgästernas boende trygghet menar att fältet därmed är fritt för en upptrappning mot marknadshyror.

Fria Tidningen

Sverige ska leda piratjakt i Somalia

Från och med april ska en svensk sjöstyrka leda EU:s antipiratoperation Atalanta utanför Somalias kust. Oppositionen hade velat se tydligare skrivelser om orsakerna bakom sjöröveriet men är ändå nöjd med beslutet.

Fria Tidningen

Analys: Rödgrönt samarbete färgar utrikespolitiken

De rödgröna har presenterat en gemensam utrikespolitisk överenskommelse. Dokumentet visar att Vänsterpartiet och Miljöpartiet har större inflytande över det rödgröna samarbetet än vad Folkpartiet, Centerpartiet och Kristdemokraterna har i alliansen.

Fria Tidningen

Utrikesdebatt i skuggan av riksdagsvalet

Det stundande riksdagsvalet gjorde sig tydligt påmint under mandatperiodens sista utrikespolitiska debatt. Såväl utrikesministern som den rödgröna oppositionens företrädare bjöd på både plakatpolitik som pajkastning blocken emellan.

Fria Tidningen

© 2025 Fria.Nu