Och än slank hon hit och än slank hon dit...
Först, en gång, var hon mot kärnkraft, sen avvaktande. Så kom beskedet: ok med ny kärnkraft. Men kärnkraften ska bära alla sina kostnader. Fast det är oacceptabelt att pantsätta hela Vattenfall för att garantera kostnaderna vid en eventuell kärnkraftsolycka i Tyskland. Ett dygn senare: ”Det är viktigt att Vattenfall tar ett ansvar vid en eventuell kärnkraftsolycka…”.
Hur ska de ha det egentligen? Och vad sa sossarna på den tiden de regerade? Och vad har ofta Miljöpartiet och Vänsterpartiet sagt? Man satsar allt på ett kort. Kärnkraften ska bära sina egna kostnader.
Men först när man hör talas om ett kontrakt inser man hur orimlig kärnkraften är. Ska man verkligen behöva pantsätta en stor del av ett lands elförsörjning för enstaka aggregats skull? Givetvis inte. Inte om reaktorn är i Tyskland och inte om den är i Sverige. Så den enda rimliga slutsatsen är att stoppa dem. Maud hamnade i sin egen fälla. Hon blev överrumlad av insikten om vilka enorma resurser som är på spel. Det tog ett dygn för henne att korrigera bort sin insikt. Fast den borde ha varit kvar.
László Gönczi •
