Retoriken radikaliseras i opposition
Företrädare för LO:s förbund använder traditionell kampretorik när de kritiserar förslagen till försämringar i a-kassan. När socialdemokraterna sitter vid makten finns ett samförstånd mellan regeringen och LO-förbunden. Men när borgerligheten tar över blir arbetarrörelsen mer radikal i sitt språkbruk, menar Olle Josephson, chef för Språkrådet.
– Skattesänkningarna riktas väldigt hårt mot dem som har det väldigt gott. Vanliga löntagare får betala villan i Djursholm genom att deras arbete finansierar sänkta fastighetsskatter.
Orden kommer från IF Metalls andre vice ordförande Anders Ferbe, som kommenterar vart pengarna som regeringen sparar in på försämringarna i a-kassan ska gå. Som ett LO-förbund har IF Metall ett egenintresse av att inte förlora medlemmar på grund av avgiftshöjningar. Kritiken mot försämringarna är sålunda inte anmärkningsvärd i sak, men dess utformning är symptomatisk. Det menar Olle Josephson, chef för den statliga myndigheten Språkrådet, före detta Svenska språknämnden.
– Det är väl känt att så fort arbetarrörelsen hamnar i opposition blir den mer radikal och får ett mer radikalt språk, säger han.
Anders Ferbes retorik genomsyras av ett tydligt klassperspektiv, och försöker tydliggöra det orättvisa i att arbetarklassen ska finansiera en högre boendestandard för de redan välbeställda. Men varken Anders Ferbe eller andra fackliga företrädare har ondgjort sig över att löntagarnas pengar också betalade den förre statsministerns herrgård i sörmländska Stjärnhov.
Olle Josephson menar att oppositionsrollen på sätt och vis passar arbetarrörelsen. Det tillåter fackförbunden att tala om klassklyftor och att slå tillbaka mot makten, utan att för den sakens skull attackera socialdemokraterna.
I den nya politiska situation som uppkom efter valen i september kan de till fullo utnyttja denna underifrånposition.
– Nu i det här läget behöver de inte gå i opposition mot sig själva längre, nu är de i opposition.
