Fria Tidningen

Barn från Tjernobyl får gratis vård på Kuba

Sol och bad på Kuba blir terapi för strålskadade barn från Ukraina. Sedan 1990 har över 24 000 personer behandlats inom ett projekt där Kuba erbjuder ukrainska patienter gratis sjukvård.

Projektet för barn från Tjernobyl finns i Tarará, 20 kilometer öst om huvudstaden Havanna. På området finns ett litet sjukhus, en skola med ukrainska lärare och flera bostadshus.

– Det allra viktigaste är att kunna ge dessa barn all vård som de behöver. 90 procent av alla tillfrisknar, säger chefen för centret i Tarará, Julio Medina.

Projektet är ett samarbete mellan de två ländernas hälsodepartement. Ukraina står för resekostnader medan Kuba står för mat, husrum och alla vårdkostnader. Enligt den internationella fonden för Tjernobyl, en organisation i Ukraina, innebär enbart kostnaderna för mediciner motsvarande 2,7 miljarder kronor.

– I mitt land skulle behandlingen som min son får här kosta 105 000 dollar (motsvarande 800 000 kronor), säger Natalia Kisilova, mamma till 15-åriga Mikhail Kisilov.

De vanligaste sjukdomarna bland barnen är sköldkörtelcancer, leukemi, muskulär dystrofi, psykologiska och neurologiska sjukdomar, samt hudsjukdomar.

Det är nu 23 år sedan Tjernobylkatastrofen, när en reaktor vid Tjernobyls kärnkraftverk exploderade. Det uppges att explosionen orsakade en temperatur på 2 500 grader och smälte allt som fanns i dess närhet.

Radioaktivt nedfall spreds över en stor del av Europa. Den radioaktiva strålningen gör att människor fortfarande drabbas av cancer och att många barn föds med missbildningar.

1990 reste de första barnen till Kuba inom ramen för hjälpprojektet i Tarará. Projektet har hittills omfattat fler än 24 000 personer och enligt de kubanska myndigheterna kommer projektet att fortgå så länge som människor i Ukraina är i behov av det.

Kärnkraftverket i Tjernobyl stängdes för gott år 2000, samtidigt som flera länder gav löfte om bistånd till Ukraina för arbete med att begränsa spridningen av radioaktiva ämnen och för utveckling av modernare reaktorer.

I dag har Ukraina 15 kärnreaktorer som svarar för 30 procent av landets elförsörjning och två nya reaktorer är under uppbyggnad.

Globalt sett finns det 436 kärnkraftverk i 30 länder och 44 är under uppbyggnad. Av dessa finns 104 i USA, 59 i Frankrike, 51 i Japan och 31 i Ryssland.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Japan kan återuppta kärnkraft

Trots folkligt motstånd vill regeringen återuppta kärnkraftsproduktionen som stoppades efter katastrofen i Fukushima.

Fria Tidningen

Historisk protest mot kärnkraft

Uppemot 100 000 taiwaneser deltog i lördags i vad som kan ha varit landets största manifestation mot kärnkraft någonsin.

Fria Tidningen

Ökande misstro mot japanska regeringen

Misstron mot den japanska regeringen är stor efter de motstridiga uppgifter som lämnats om den radioaktiva strålningen från Fukushima. Regeringen anklagas även för att ha agerat slappt gentemot kärnkraftsverkets ägare Tepco. Nu tar det civila samhället allt fler egna initiativ för att förmå regeringen att ta ett större ansvar för katastrofen.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu