Vad är människor gjorda för att äta?
Klas Lundström skrev en inledare med rubriken ”Djurindustrin indoktrinerar” i Fria Tidningen nr 15/2009. Han tar upp djurindustrin, överkonsumtion, och vad glasbitar i kycklingpaket kan få för effekter.
Jag håller med om nästan allt han skriver. Det är bara en sak jag hakar upp mig på, nämligen påståendet att ”Djuren, de namnlösa kreatur som utan att tillfrågas göder kroppar som biologiskt sett är konstruerade för vegetarisk konsumtion, förblir de självklara bidragsgivarna till västvärldens överkonsumtion”.
Att påstå att människokroppen är biologiskt konstruerad för vegetarisk kost anser jag vara rent felaktigt, och jag skulle vilja veta vad Lundström grundar sitt påstående på. Att människor kan leva ett hälsosamt liv på vegetarisk kost håller jag med om, men det kan vi också på en animalisk kost, och har framgångsrikt gjort under största delen av vår historia. Se bara på de urfolk som under många tusentals år har levt friska och hälsosamma liv på en animalisk kost, långt längre än vad moderna industrialiserade människor har levt på vegetarisk kost.
Nä, det ohälsosamma med animalisk föda är inte köttet och fisken i sig, utan de industriframställda, processade, kemikalie-tillsatta produkter som säljs i butikerna. Ekologiskt, icke-processat, tillsatsfritt kött kan knappast påstås vara biologiskt främmande för människokroppen.
Pär Hansson
Klas Lundström svarar:
Få ämnen väcker debatt som djurindustrin. Varje argument ska synas i sömmarna, ställas mot det motsatta, hyllas eller fördömas. Det finns fakta som styrker Pär Hanssons åsikt, men det finns fakta som menar att kroppens tarmsystem har svårt att bryta ner kött, inte mår bra av skräckslagna djurs ångestenergier. Allt beror helt på vems intressen konsumenten vill företräda. Ett aktivt val. ”Urfolken som alltid jagat”, menar Hansson. Människan är lika primitiv som uppfinningsrik. Köttkonsumtion är en konstruktion. Vad dödade ”urfolken” djuren med – händerna? Nej, köttkonsumtionen kom först med uppfinningen av vapen att döda med. Alltså ett skapat, inte biologiskt, behov.
Det mest ohälsosamma med animalisk föda är den primitiva försvarsmekanism som den ”globala medvetna människan” tar till: ”Det är industrin det är fel på, inte handlingen i sig.” Fegt. Hur många skulle äta kött om man var tvungen att själv slakta djuret?
Klas Lundström