Mama mia är en av de pappavänliga barnavårdscentralerna
Mama mia är ett av de två barnavårdscentralerna i Stockholm som forskarna anser har pappavänliga väntrum. Väntrummet är välkomnande och inbjuder till samtal.
I väntrummet på Mama mias bvc står en stor soffgrupp som inbjuder till samtal. En annan soffa är placerad med god uppsikt över en stor matta där små barn kan leka. Några leksaker finns även, liksom barnböcker. I ett tidningsställ finns tidningar som kan intressera alla oavsett kön, som resemagasin och föräldratidningar.
– Det finns en tanke bakom allt detta. Alla ska känna sig välkomna. Vi har många pappor här, säger Elisabeth Ramsköld, distriktssköterska på Mama mia.
Något som även har uppskattats av forskarna är en mikrovågsugn där föräldrar kan värma mat och en avskild plats där de kan amma eller mata barnen. Men någon möjlighet att väga och mäta barnet i väntrummet finns inte.
– Det tycker vi är en privatsak och det görs i de olika mottagningsrummen. Men många BVC har det i väntrummen för att spara på tid och resurser, säger Elisabeth Ramsköld.
Något som Mama mia inte har tänkt över är bilderna på väggarna. Men de har heller inte fått forskarnas checklista ännu. En bild vid entrén och en i ett rum där föräldrar har sina föräldragrupper visar en pappa med ett barn. Det finns visserligen ett par bilder av utomeuropeiska barn men ingen bild av ett barn eller en förälder med funktionshinder. Inte heller bilder av regnbågsfamiljer, som är en av företagets målgrupper inom mödrahälsovården.
– Men vi har kompetens att ta emot alla oavsett sexualitet, funktions- eller språkhinder, säger Elisabeth Ramsköld.