Mp vill öka jämställdheten bland vårdpersonal
Olika kön, olika värde heter miljöpartiets rikstäckande jämställdhetskampanj som pågår just nu. I Stockholm bjöd miljöpartiet in till ett rundabordssamtal med yrkesförbund från hälso- och sjukvården. Är vårdpersonalen i Stockholm jämställd? var dagens diskussionsämne.
– Man måste torka av diskbänken varje dag, annars samlas det en massa skit. Det är likadant med jämställdheten, säger oppositionslandstingsrådet i Stockholms län Raymond Wigg (mp).
Raymond Wigg lämnade i början av veckan in en motion till landstingsfullmäktige, Handslag för jämställda löner. Handslaget är en del av miljöpartiets nationella satsning för jämställdhet.
– Arbetsgivare och fackförbund måste tillsammans finna strategier för att utjämna löneskillnaderna, säger Raymond Wigg.
Förutom att bidra till en mer jämställd lönesättning vill miljöpartiet även motverka den negativa löneutvecklingen inom vården, genom att få landstinget att anställa fler män. Traditionella kvinnoyrken har sämre lönenivåer än manligt dominerade på den svenska arbetsmarknaden. Landstinget är en av de största arbetsköparna i Stockholms län med omkring 45 000 anställda, av dessa arbetar 96 procent inom vården. Vården är en klart kvinnodominerad arbetsplats där kvinnorna utgör cirka 80 procent av arbetskraften. Samtidigt arbetar många kvinnor inom vården deltid. Inom Stockholms läns landsting är 91 procent av de deltidsanställda kvinnor. Det betyder att det är betydligt fler kvinnor än män som därmed får lägre lön och sämre pension än din som är heltidsanställda. Det är därför dags att göra landstinget till en mer attraktiv arbetsplats för män och kvinnor genom att förbättra möjligheten att arbeta heltid, menar Raymond Wigg.
Det råder även en ojämn könsfördelning i läkarnas specialistområden, något som miljöpartiet vill ändra på. Av tradition väljer kvinnliga och manliga läkare olika inriktningar.
– Kvinnor är högt representerade inom barn- och ungdomspsykiatri samt geriatrik. Men det finns endast två kvinnliga kärlkirurger i hela landet, säger Thomas Flodin från Stockholms läkarförening.
Thomas Flodin menar att det höga antalet jourtimmar som vissa specialistläkare måste arbeta kan vara en orsak till att kvinnor inte söker sig till områden som kärlkirurgi.
– Att ett område är tidskrävande och innebär obekväma arbetstider går för kvinnliga läkare ofta ut över familjelivet, och så ska det inte vara.
Karin Schenck Gustafsson som är jämställdhetsstrateg anser att kvinnors och mäns ojämställda arbetsvillkor beror på attityder.
– Det handlar om kvinnliga och manliga normer, inom vården och i samhällsstrukturen i stort, säger hon.
Hon menar också att samhället har lättare att särbehandla män än kvinnor. Hon tar som exempel Karolinska institutet där manliga läkarstudenter nu prioriteras, eftersom det finns fler kvinnliga än manliga läkarstudenter. b
Handslag för jämställda löner
(Mp), (v) och (s) arbetade förra mandatperioden fram en handlingsplan för jämställda löner. Den återkallades av den borgerliga regeringen som vill driva sin egen lönepolitik.
Handslaget går ut på att arbetsmarknadens parter bör ingå en överenskommelse med regering och riksdag för att göra slut på lönediskrimineringen mellan könen.
Olika kön, olika värde
Miljöpartiets kampanj består av fyra fokusområden:
Ta bort löneskillnaderna mellan män och kvinnor – skillnaderna står i stort sett still sedan 20 år tillbaka.
Bryt den segregerade arbetsmarknaden – kvinnodominerade branscher är lägre avlönade än mansdominerade.
Stärk rätt till heltid och möjlighet till deltid – genom deltid sänks både arbetstid och lön, främst för kvinnor.
Jämn representation i privata bolag och styrelser – andelen kvinnor är endast 18 procent. Lagstiftad kvotering behövs.
Källa: Miljöpartiet