Borgerliga vill ge polisen information från socialen
I kampen mot den organiserade brottsligheten i Göteborg vill de borgerliga partierna att socialtjänsten och försäkringskassan ska samarbeta tätare med polisen. Om nationella regler förbjuder det bör kommunen ansöka om dispens, anser de.
I våras beslutade kommunstyrelsen att kommunens möjligheter att bemöta grov organiserad brottslighet skulle utredas. Moderaterna vill nu ha besked om hur arbetet går.
Den borgerliga oppositionen hade föreslagit ett organiserat myndighetssamarbete - skatteväsendet, försäkringskassan och socialtjänsten skulle alla vara delaktiga i brottsbekämpningen genom att utbyta upplysningar. Men kommunstyrelsens rödgröna majoritet formulerade sig försiktigare och gav bara stadskansliet i uppdrag att undersöka hur kommunen skulle kunna samarbeta med polisen.
- Det handlar inte om att kommunen skulle ingå mera aktivt i underrättelseverksamhet eller så, utan om hur kommunen kan bidra till polisens arbete, säger stadskansliets handläggare Jan Svensson.
De borgerliga partiernas önskemål om att olika myndigheter ska utbyta upplysningar och arbeta mot den grova brottsligheten tillsammans är inget som stadskansliet har tittat på.
- Kommunens roll är ju inte samma som polisens. Då kan det vara naturligt att börja i termer av att polisen bekämpar brottsligheten och kommunen stödjer det civila samhället. Det kan handla om att göra det tryggare för vittnen att ställa upp och så vidare, säger Svensson.
Förslagen om myndighetssamverkan kan strida mot nationella lagar och regler, och därför har de borgerliga också föreslagit att kommunen ska påverka regeringen att antingen ändra de lagar som behövs eller ge Göteborg dispens att frångå regelverket.
- I Danmark finns det till exempel en möjlighet att beslagta egendom om man inte kan förklara hur man har fått den. De har också andra särregler som man borde kunna titta på. Men alla sådana möjligheter måste naturligtvis omgärdas av begränsningar, säger Jan Hallberg, moderat kommunalråd.
