Kärnreaktorerna står stilla i Forsmark och Oskarshamn
Kärnreaktorerna Forsmark 1 och 2 har varit avstängda i två månader. Man måste laga dem och bygga om dem innan de får starta igen. Det säger Statens kärnkraftsinspektion, SKI.
Den 25 juli blev det ett el-fel utanför kärnkraftverket i Forsmark. Därför blev det ett fel i reaktorn Forsmark 1. Forsmark 1 stängdes av automatiskt. Det fanns flera säkerhets-system som skulle göra så att reaktorn inte blev för varm. Men elfelet gjorde så att inget säkerhetssystem fungerade. Det kom inte heller några signaler till kontrollrummet.
SKI säger att det ändå inte var någon risk för en härdsmälta. Man hade kontroll över att reaktorn inte blev för varm. Det fanns ingen risk för att strålning kunde läcka ut.
Ändå sa SKI att Forsmark 1 och Forsmark 2 inte fick starta igen. De sa också att två reaktorer i Oskarshamn måste stängas av. De två reaktorerna Oskarshamn 1 och Oskarshamn 2 är byggda likadant som reaktorerna i Forsmark.
Nu måste Forsmark ändra flera saker för att det inte ska bli fel igen. Annars får man inte starta kärnreaktorerna igen. En av reaktorerna i Oskarshamn får startas när man har ändrat lite. Den andra reaktorn i Oskarshamn kommer troligen att vara avstängd länge. Ägarna har inte ens ansökt om att få starta den.
Anders Jörle är informationschef på SKI. Han säger:
- De måste göra mycket arbete med reaktorn. De förstår nog att det kommer att ta lång tid innan de kan starta den.
SKI har börjat med en utredning av händelsen. Anders Jörle säger att det kan ta flera år. De ska undersöka hur man kan göra för att det inte ska bli fel på kärnreaktorerna.
- Vi ska titta på tekniken och på hur man arbetar med säkerhet. Först måste man laga felen, men man kanske behöver andra säkerhetssystem också, säger han.