Stockholms Fria

Kampanjmedel till ideella organisationer hamnar i partikassor

Nyligen stoppade Stockholms stads jurister ett förslag om att ge ekonomiskt stöd till ideella organisationer som bedriver kampanjer för respektive emot trängselavgifterna.

  Pengarna som redan avsatts för ändamålet, 15 miljoner kronor, riskerar nu att istället hamna i partiernas egna kampanjkassor.

Förslaget att dela ut kampanjstöd till organisationer för och emot trängselavgifterna kom ursprungligen från finansroteln. Kommunstyrelsen yrkade bifall till förslaget och avsatte 15 miljoner kronor i ekonomiskt stöd, men utbetalningen stoppades av stadens jurister som menade att den inte var förenlig med kommunallagen.

Istället drev moderaterna och socialdemokraterna igenom att de redan anslagna pengarna skulle fördelas som partistöd, och miljöpartiet fruktar nu att medlen kommer att hamna i partiernas egna kampanjkassor.

Åsa Romson, gruppledare för miljöpartiet i Stockholms stad, vill få till stånd en överenskommelse partierna emellan om att gemensamt avsätta minst hälften av det oväntade tillskottet partierna nu fått i stöd till ideella organisationer. Något som skulle kunna genomföras utan att strida mot kommunallagstiftningen.

Hon har kallat samtliga partier som är representerade i kommunstyrelsen till ett möte nästa onsdag, och hoppas nu att den politiska viljan att ge kampanjpengar till ideella föreningar fortfarande finns.

- Den finns ifrån de mindre partiernas sida, och alla har varit medvetna om att syftet har varit att pengarna ska tillfalla det civila samhället. Men om man nu sitter och luktar på pengarna och partikassören nästan håller dem i handen så finns det ju en risk för att girigheten tar över, säger hon.

Motormännens riksförbund och Svenska naturskyddsföreningen, SNF, som står på motsatta sidor i frågan om trängselavgifterna, har tillsammans i en skrivelse begärt att få pengar till sina kampanjer inför folkomröstningen.

- Vi har pratat med SNF och kommit fram till att ingen av oss vill bli förknippade med något enskilt parti, säger Tomas Nilson, presschef på Motormännens riksförbund. Om alla partierna gav pengar till en pott som sedan kunde fördelas så skulle vi kunna agera helt fritt.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

EU utreder Sveriges vargjakt

En fråga från Miljöpartiets Europaparlamentariker Carl Schlyter har resulterat i att EU-kommissionen nu ska utreda den svenska licensjakten på varg.

Fria Tidningen

Högre hyror när allmännyttan ska ge vinst

Kommunala bostadsbolag ska drivas affärsmässigt och allmännyttans hyresnormerande roll avskaffas. Det föreslår regeringen i en lagrådsremiss. Nätverket för hyresgästernas boende trygghet menar att fältet därmed är fritt för en upptrappning mot marknadshyror.

Fria Tidningen

Sverige ska leda piratjakt i Somalia

Från och med april ska en svensk sjöstyrka leda EU:s antipiratoperation Atalanta utanför Somalias kust. Oppositionen hade velat se tydligare skrivelser om orsakerna bakom sjöröveriet men är ändå nöjd med beslutet.

Fria Tidningen

Analys: Rödgrönt samarbete färgar utrikespolitiken

De rödgröna har presenterat en gemensam utrikespolitisk överenskommelse. Dokumentet visar att Vänsterpartiet och Miljöpartiet har större inflytande över det rödgröna samarbetet än vad Folkpartiet, Centerpartiet och Kristdemokraterna har i alliansen.

Fria Tidningen

Utrikesdebatt i skuggan av riksdagsvalet

Det stundande riksdagsvalet gjorde sig tydligt påmint under mandatperiodens sista utrikespolitiska debatt. Såväl utrikesministern som den rödgröna oppositionens företrädare bjöd på både plakatpolitik som pajkastning blocken emellan.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu