Bhopas sista föreställning
Bidragssystemet är i otakt med de fria teatrarnas sätt att arbeta. Det tycker Birte Niederhaus på teater Bhopa. Efter tio år har nu teatern bestämt sig för att lägga ner sin verksamhet.
Bakgrunden till teaterns beslut var främst att bidragen från statens kulturråd och kommunens kulturnämnd sänktes med ungefär 15 procent, men också en geografiskt utspridd teaterledning.
- Det finns gränser för hur mycket man orkar och kan göra. Med den här sänkningen och med våra höga omkostnader fungerar det bara inte längre, säger Birte Niederhaus på Bhopa.
Kulturrådets och kulturnämndens motiv till nedskärningen var att teatern inte hade tillräckligt många besökare. Niederhaus påpekar att Bhopa endast har hundra sittplatser och därför inte kan dra någon stor publik. Dessutom leder sänkta bidrag till mindre produktioner så som tvåmansakter och monologer.
- Och de är inga publikmagneter! Vilket i sin tur leder till att kulturrådet tycker att vi har för liten publik...Det blir lätt en ond spiral, konstaterar Birte Niederhaus.
Första indikationen om kulturrådets bidragssänkning kom i slutet av september. Beslutet bekräftades på ett möte mellan rådets och teaterns representanter en tid senare.
- Det var chockartat. Det är en stor svårighet att man får veta så sent. Hur ska man då kunna planera en verksamhet? Vi har hög hyra och kontrakt på tre år. Då hamnar man lätt i ekonomiskt klämmeri.
Enligt Niederhaus borde bidragssystemet ses över. Dialogen borde bli bättre, handläggningstiderna kortas och bidragsperioderna förlängas för att främja de fria teatrarnas trygghet. Hon förespråkar också att kommunen i likhet med statens kulturråd, skulle tillsätta en kompetent referensgrupp som kunde vara vägledande i politikernas beslut.
- Jag förstår ju att politikerna inte kan gå på varenda teaterföreställning. Därför borde de få hjälp, säger hon.
Fortfarande återstår en sista produktion på Bhopa. Birte Niederhaus ser fram emot premiären av The Bodylotions i vår, men känner samtidigt sorg över teaterns öde.
- Det sjuder av kreativitet och det är full aktivitet här. Nedläggningen känns förstås väldigt sorglig, Göteborg förlorar en fri teaterscen, det finns inte så många kvar längre.

