Sprejer som får våldtäktsmän att fly
Många självförsvarssprejer som säljs på internet är inte lagliga att inneha. Men det finns lagliga sprejer som färgar angriparen och gör honom illamående och tillfälligt förblindad. De är väl så effektiva.
Visserligen satsar nu Citypolisen på att 15 poliser bara ska arbeta med våldtäkter. De ska finnas ute mer när de inte arbetar med utredningar, men bara i krogtäta områden i Stockholms innerstad, och mest under helgerna.
- Det viktigaste är att hålla sig nykter och inte gå omkring ensam efter klockan 24, säger Pia Sjunnegård Dalbom på Citypolisen.
Men hur ska alla som inte orkar, kan eller vill följa hennes råd kunna försvara sig? De som tvingas passera en mörk park på hemvägen långt från city? På nätet finns en uppsjö av skyddsprodukter som larm och lampor som inte är särskilt effektiva. Och de förutsätter att folk är ute och vill ingripa.
Tårgas- eller pepparsprej räknas som vapen eftersom de har tårretande ingredienser som kan ge bestående skador på ögonen. De måste man ha licens för. Och sådana licenser får inte ens hotade kvinnor.
- Under mina fem år på vapenavdelningen har ingen fått licens för tårgas- eller pepparsprej, säger Sven Karlsson på polisens tillståndsenhet för vapen.
Sven Karlsson säger att vapenlagen är oerhört strikt i Sverige. Myndigheterna anser att om man släpper sådana sprejer fria skulle de genast hamna i orätta händer.
- En kvinnlig dansare som reste mycket ensam världen över åkte fast med en sådan sprej och fick böta 3 000 kronor, säger Sven Karlsson.
Det finns olika sprejer med röd eller blå färg, med eller utan lukt-ämne. Färgämnet sitter kvar på huden i 30 dagar. Vissa färgsprejer har också ytterligare ett ämne som syns i ultraviolett ljus när den ursprungliga färgen har försvunnit. Och lukt-ämnet lämnar inte personen förrän efter tre dagar. Det finns också sprejer som kombineras med ett ämne som gör angriparen illamående.
Dessa sprejer är tillåtna om de inte innehåller någon tårretande ingrediens (se listan nedan). Men det finns en sprej som heter 'Skunkspray' som även innehåller ett starkt koncentrat av mint, vilket tillfälligt förblindar angriparen.
- Eftersom mint inte finns på listan över förbjudna ämnen är sprejen tillåten, säger Christer Andersson på vapengruppen på Statens kriminaltekniska laboratorium (SKL).
Laglig sprej får inte innehålla:
* CS (ortoklorbensylidenmalononitril)
* CN (kloracetofenon)
* CP, OC (pepparextrakt, oleo resin capsicum, capsaicin)
* PAVA, PV (nonivamid, syntetisk capsaicin)
* Allylisotiocyanat (senapsolja)
* Pelargonsyramorfolid
Källa: Statens kriminaltekniska laboratorium