Stockholms Fria

IWC firar 10-årsjubiléum

Gabriella Cassius sitter ett år till som ordförande i Internationella Kvinnocentrum i Stockholm. IWC firar 10-årsjubiléum i år.

Till förhandlingarna på lördagen den 19 mars kom 58 personer. Männen i församlingen hade ingen rösträtt. Irma Jansson valdes till vice ordförande, Charlotta Åsell till sekreterare. Föreningens ekonomi är balanserad och verksamheten levande. Varje torsdag hålls ett öppet hus med varierande innehåll. Varje lördag kl.14.00 är det kulturcafé på Norrbackagatan 19 i centrala Stockholm.. Festligheter avslutade årsmötet; "Duo Time" spelade och sångerskan Nevia Rigutto från Kroatien sjöng. I styrelsen finns kvinnor från olika länder, bl.a. Egypten och Iran.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Nathalie Ruejas Jonson och det autistiska perspektivet

Det skeva perspektivet, det lilla som blir enormt, det stora som försvinner. Alla ord som regnar i kaskader över världen tills den inte syns längre. Och så stunderna med hörlurarna på max för att få ledigt en stund. Kaoset och skammen inför kaoset. Att be om hjälp. Att få hjälp.

Hon besjunger livet i utkanterna

I Händelsehorisonten skildras ett samhälle som på många sätt inte alls är olikt vårt, ett samhälle som har förvisat en grupp människor till Utkanterna.

Fria Tidningen

Hon ger ut sin egen poesi

Louise Halvardsson gav ut sin diktsamling Hejdå tonårsångest - 35 dikter innan 35 på eget förlag. Nu har hon nominerats till Selmapriset.

Fria Tidningen

© 2025 Fria.Nu