Svartklädda protesterade mot utnyttjade klädarbetare
En aktion mot missförhållandena i sportklädesindustrin utfördes i torsdags av aktivister från kampanjen Play fair at the Olympics. Kampanjen pågår i ett 40-tal länder och målet är att arbetare som tillverkar sportkläder till Olympiska spelen ska få drägliga arbetsförhållanden.
Samtidigt som den olympiska elden passerade Stockholm gjorde en grupp fristående aktivister en aktion i Kungsträdgården. I likadana svarta sportkläder och med stela ansikten protesterade de mot att de kläder som används och marknadsförs under OS tillverkas under dåliga arbetsförhållanden.
Under flera månader har kampanjen Play fair at the Olympics pågått i 40 länder i protest mot missförhållandena i sportklädesindustrin. Bakom kampanjen står Fria Fackföreningsinternationalen, Oxfam International, Clean Clothes Campaign och dess svenska del Rena kläder.
Kampanjen kräver bland att leverantörer och underleveratörer ska respektera International Labor Organisations, ILOs, internationellt erkända krav på fundamentala rättigheter i arbetslivet. Dessa inköpsriktlinjer ska innehålla krav på en lön som går att leva på, att ordinarie arbetstid inte ska överskrida 48 timmar/vecka, en säker arbetsplats fri från trakasserier samt krav på korrekta anställningsavtal.
- 80 timmars arbetsvecka och löner som man inte kan försörja sig på är vanliga inom sportklädesindustrin. På en fabrik i Indonesien som tillverkar märken som Adidas, Nike, Fila och Umbro, tvingade man arbetarna att ta amfetamin för att de skulle kunna arbeta även på nätterna, säger Joel Lindefors, koordinatör på Rena Kläder. Man kräver bland annat att den internationella kommittén ställer krav på de företag som man skriver sponsor- och licensavtal med och som drar in miljarder till den Internationella Olympiska Kommittén.
- Dessa avtal kan bland annat handla om att få tillverka kläder med de olympiska ringarna på, eller företag som sponsrar med pengar mot att de får visa sin reklam, säger Joel Lindefors.
I Belgien, Irland och Holland har den nationella kommittén valt att ställa sig bakom kampanjens krav. Men inte Sveriges olympiska kommitté, SOK. SFT har sökt men inte nått SOK för en kommentar.