Försvarsmakten vill sätta in stridsflyg i Afghanistan
Försvarsmakten vill kunna sätta in stridsflyget Jas Gripen i Afghanistan. Kanske ska man använda flyget i strid. Fredsorganisationer och den politiska oppositionen är mycket kritiska.
Nyligen lämnade Försvarsmakten ett förslag till regeringen på vad svensk militär ska göra nästa år. Förslaget finns i budgetunderlaget. Där står det att Försvarsmakten vill sätta in stridsflyget Jas Gripen i Afghanistan eller i Afrika. Försvarsmakten säger att många i Afghanistan vill ha hjälp av flyg, eftersom det är svårt att ta sig fram i bergen och befolkningen bor glest.
Försvarsmakten säger att de mest ska skrämmas med stridsflyget. Men flygplanen kanske får flyga i strid.
– Men i 98 procent av fallen är det en maktdemonstration, säger överste Anders Silwer.
Om Försvarsmakten får som den vill, är det första gången sedan 1961 som flygvapnet flyger utomlands. 1961 deltog Sverige i ett krig i Kongo på uppdrag av FN.
I Jas Gripen finns ett klustervapen som heter Mjölner. Ett klustervapen är en bomb som öppnar sig i luften och sprider många små bomber över stora områden. Bomberna är kända för att döda människor långt efter att kriget är slut.
Det är regeringen som bestämmer om Försvarsmakten ska få använda Jas Gripen utomlands. Om Försvarsmakten får använda Jas Gripen, får de själva bestämma vilka vapen flygplanet ska ha.
Miljöpartisten Per Rådberg säger att Försvarsmakten vill sälja fler flygplan som Jas Gripen:
– Det här är ett sätt för Sverige att hjälpa Saab att sälja flygplan i Indien och Sydafrika.
Svenska freds- och skiljedomsföreningens ordförande Frida Blom säger att hon är orolig att FN inte skapar fred, utan deltar i krig som USA har startat:
– Om Sverige ska skicka Jas till Afghanistan, så kanske regeringen vill att Sverige ska delta mer i kriget där.
ANALYS
Kriget mot terrorismen
Förra regeringen skickade svenska soldater till den Nato-ledda Isaf-styrkan i Afghanistan. Då lovade man att Isafs soldater inte skulle samarbeta med USA:s soldater. Man sa att Isaf skulle hjälpa Afghanistans regering så att landet lättare skulle få bistånd. Men samtidigt krigade USA:s soldater mot terrorister och talibaner. Amnesty international säger att USA:s soldater har arresterat människor godtyckligt och torterat dem.
Svenska Afghanistan-kommittén arbetar med bistånd i Afghanistan. De har stött Isaf, men bara så länge Isaf inte samarbetar med USA. För några veckor sedan varnade ordföranden i Svenska Afghanistankommittén för att en amerikansk amiral har tagit över ledningen för Isaf.
USA och Storbritannien ska skicka fler soldater till Afghanistan. Storbritannien ska skicka pansarfordon, flygplan och helikoptrar. Säkert säger de inte nej till lite extra hjälp från svenska stridsflyget Jas Gripen. Alla bedömare tror att man i så fall kommer att använda planen i södra Afghanistan. Det är där behovet finns, inte i norra Afghanistan där de svenska soldaterna är.
Varje soldat som åker till Afghanistan är ett stöd till USA:s krig mot Irak, även om det är ett indirekt stöd. Och Sverige blir mer inblandat i kriget mot terrorismen om Försvarsmakten får skicka stridsflyget Jas Gripen till Afghanistan.