• Emil fick ont i fötterna efter en dag i klackskor.
Sesam

Snickare arbetade i höga klackar

LUDVIKA Emil Andersson i Ludvika jobbar som golv-läggare. Han såg en bild på en servitris blodiga fötter. Hon var tvungen att jobba i klack-skor, fast hon fick ont i fötterna. Emil tyckte att det var orättvist mot kvinnor. Han ville visa hur fel det var. Därför bestämde han sig för att jobba en dag i klackskor. Just den dagen skulle Emil jobba på fjärde våningen. Och det fanns ingen hiss i huset.

– Det var en hemsk smärta, säger han.

När arbets-dagen var slut hade Emil ont i lederna och nagel-trång.

– Ingen ska behöva jobba så, om man inte vill säger han.

Emil spelade in sig själv när han jobbade i klackskorna. Filmen finns på hans Youtube-sida. Det skriver tidningen Aftonbladet.

Fakta: 

Se Emil lägga golv i höga klackar

http://korta.nu/klackar

Ordlista

arbetsdag –en –ar = tiden man är på jobbet

golvläggare –n – = person som har som jobb att lägga ut golv

klacksko –n –r = skor med höga klackar

led –en –er = håller ihop skelettet i kroppsdelar och gör så att man kan vrida och böja olika kroppsdelar, till exempel knäled, handled och fotled

nageltrång –et – = inflammation ofta på stortån, som gör mycket ont och ofta beror på att det varit ett tryck på tån

orättvis –t –a = som behandlar människor olika bra

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Moderater i kamp mot flyktingungdomar

När samhället påstår att du har en annan ålder än du uppger riskerar du att bli polisanmäld av kommunpolitiker. Det är erfarenheten som sjutton flyktingungdomar i Skurups kommun gjort. Nu har tre personer polisanmält kommunledningen för falsk angivelse.

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

© 2026 Fria.Nu